Oslávte s nami 10 699 dní neprerušeného skautingu

Činnosť skautských organizácii bola na našom území zakázaná dokopy trikrát. Dnešným dňom funguje skautská organizácia na území Slovenska najdlhšie vo svojej histórii. Dokopy máme za sebou 10 699 dní neprerušeného fungovania a zažívame prekonanie pomyselného míľnika.

Poďme sa spolu pozrieť vzostupy a pády skautských organizácií na Slovensku.

Začiatky skautingu môžeme datovať až na 15. júl 1911. Ide o deň, kedy sa v Anglicku Antonín Benjamín Svojsík prvýkrát stretol so skautingu až po zákaz skautskej činnosti 28. októbra 1940 K. H. Frankom Ide o 10 698 dní fungujúceho skautingu.

Druhé obdobie obnovenia skautingu sa datuje od 5. mája 1945 vypuknutím Pražského povstania až po 1. január 1951, kedy bolo vydané nariadenie komunistickej vlády o rozpustení skautských organizácií. Toto obdobie trvalo presne 2067 dní.

Tretie obdobie trvalo najkratšie, len 886 dní a bolo ohraničené Pražskou jarou 29. marca 1968 až po druhé komunistické rozhodnutie ukončiť skautskú činnosť 1. septembra 1970.

Štvrtý začiatok skautingu prišiel počas Nežnej revolúcie 2. decembra 1989. Čo s dnešným dňom predstavuje 10 699 dní neprerušeného fungovania. Ide o najdlhšie obdobie v ktorom môžu skautské organizácie slobodne fungovať.

Nezabúdajme teda na slobodu, ktorú máme a spolu oslávme tento deň. Pohľadajme staré skautské fotografie a spomeňme si čo nám skauting dal, čo nás naučil.