Domov Verejnosť Projekty Skautský inštitút na Slovensku

Skautský inštitút na Slovensku

V roku 1999 vznikol v českom Junákovi koncept Skautský institut, ktorý dnes ročne organizuje cez 80 verejných podujatí. Vlak s veľkou myšlienkou nabral smer a rýchlosť. V marci 2019 sme naň naskočili aj my – Skautský inštitút na Slovensku.

Raz, dva, tri. Kto SI?

Skautský inštitút na Slovensku (skrátene SI) by sme mohli opísať ako priestor pre myšlienky. Aké? To závisí od toho, čo sa dialo, deje a bude sa diať: nebojíme sa diskutovať o aktuálnych témach, sme otvorení aj veciam spoločenským, spoločensko-skautským a, samozrejme, i skautským.

Prejdime pod škrupinku. V čom je SI iný? Čím prispieva spoločnosti? Prečo ho potrebujeme? A čo prináša skautom (roverom i dospelým), čo nemajú možnosť získať v rámci bežnej činnosti zborov a oddielov? Aby sme vedeli odpovedať na tieto otázky, najprv vám predstavíme „esencie“, z ktorých vychádzame v našej činnosti. Sú to PAMÄŤ, ODBORNOSŤ a TRENDY. Lebo,

  • sú isté veci, na ktoré nemožno zabúdať,
  • ďalšie, o ktorých nevieme,
  • a mnohé, ktorým sa môžeme priučiť.

SI nie je dôležitý len pre jednotlivca, spoločnosť či pre samotný Slovenský skauting. Skautský inštitút ponúka priestor každému, kto má záujem bádať, hútať, rozmýšľať. Byť konfrontovaný s novými či inými názormi. SI je dôležitý pre každého, kto rád spoznáva.

Čím SI vypĺňame?

SI je priestor pre myšlienky. A dobré myšlienky sa oplatí šíriť.

My im dávame formu prostredníctvom pravidelných diskusií, workshopov, benefičných koncertov a rôznych iných podujatí, cez ktoré sa nám darí napĺňať naše hlavné ciele: vytváranie priestoru pre rozvoj kritického myslenia a podnietenie záujmu o aktívne občianstvo.

Prepájanie odborníkov z rôznych oblastí so skautskou verejnosťou nielen podporí činnosť Slovenského skautingu, ale podnieti osobný rast jeho členov.

Program i obsah máme pestrý, aby si v ňom každý našiel to svoje. Spoločnými raňajkami v parku či spievaním okolo táborového ohňa krok za krokom podporujeme vznik komunity, postupne prispievame k zlepšeniu spoločnosti. Nuž, a čo už máme za sebou? Zorganizovali sme Benefičný koncert s Katkou Koščovou pre o. z. Cesta von. Diskusiami na tému Nežná revolúcia, totalita či každodennosť v čase normalizácie poukazujeme na dôležité udalosti histórie, ktoré by z našej pamäti nemali zmiznúť. Témami ako médiá, radikalizácia, občiansky aktivizmus či životné prostredie sa venujeme aktuálnym problémom spoločnosti a i spôsobom, ako s týmito témami ďalej pracovať či už v rámci osobného rozvoja, alebo pri činnosti s deťmi a mládežou.

Je dôležité podotknúť, že aj keď svojou činnosťou napĺňame poslanie Slovenského skautingu, pomyselné dvere máme otvorené pre každého, kto sa stotožňuje s myšlienkami a činnosťou Inštitútu.

Zo semienka Strom

A kde to vlastne celé začalo? Ako už bolo spomenuté vyššie, v roku 1999 rozhodlo náčelníctvo českého Junáka, že dajú šancu jedinečnému konceptu – Skautskému institutu. Jeho hlavnou úlohou bolo opatrovať archív Junáka a starať sa o „pamäť“ skautského hnutia. Ako čas plynul, Skautsky institut sa zapájal a aj sám inicioval rôzne projekty, až sa v roku 2015 usídlil na konkrétnom mieste – v Prahe na Staroměstskom náměstí (hovor. Staromáku). Postupne vznikali Instituty naprieč celou Českou republikou: v Brne, v Plzni, v Kolíne, v Olomouci či Budejoviciach… Netrvalo dlho a zopár členov Slovenského skautingu sa začalo pohrávať s myšlienkou priniesť Inštitút i do našich končín. Táto myšlienka sa stále viac a viac zhmotňovala do konkrétnych činov (napr. v rámci spolupráce na inšpiratívnych večeroch s tímom Globálneho vzdelávania), až sa nakoniec v marci 2019 definitívne odštartovala činnosť Skautského inštitútu na Slovensku prvou diskusiou: V obývačke EÚ.

Snívajme SI spoločne

Sny sú super a my máme tie svoje pre Inštitút. Nejde len o organizovanie diskusií a workshopov, SI toho ponúka viac – v Bratislave, Prešove či Žiline, žijeme po celom Slovensku! Nefixujeme sa na konkrétne miesto, veď SI je predovšetkým myšlienka, nie podlaha so štyrmi stenami.

Organizujeme rôzne podujatia na celé spektrum tém a aj keď si plníme hlavné ciele, naším snom je udržať ich pravidelnými. Prinášať spoločnosti úžitok prostredníctvom našich aktivít a činnosti na nových projektoch je len krásnou bodkou na záver.

Tí, ktorí SI tvoria

Sme ľudia. To máme všetci spoločné. A sme skauti a skautky. Nájdete medzi nami ľudí so skúsenosťami z rôznych úrovní Slovenského skautingu. I keď sa zaujímame o rôzne oblasti, navzájom sa dopĺňame. Každý z nás má silné a slabé stránky a každý z nás rozvíja a posúva Inštitút v inej sfére. Čo však ešte máme všetci spoločné? Veríme, že investovať čas do Skautského inštitútu sa oplatí. A čo všetko v tíme Inštitútu riešime? Cez písanie projektov, logistické či technické zabezpečenie podujatí, propagáciu cez sociálne siete a iné médiá až po samotné napĺňanie vízie a posúvanie Inštitútu vpred.

Snívajte SI s nami! Podporte nás formou dobrovoľného príspevku a pomôžte nám snívať SI!

Podporiť Skautský inštitút

Zaujala vás činnosť Inštitútu? Odoberajte náš newsletter a každý mesiac vám príde priamo do emailovej schránky zopár slov o tom, čo sme si pre vás pripravili na ďalší mesiac. Je to jednoduché, stačí sa prihlásiť na jeho odber.

Ak ste zvedaví a máte na nás akékoľvek otázky, budeme radi, ak nás kontaktujete prostredníctvom e-mailovej adresy: institut@skauting.sk

Sledovať náš môžete na našej Facebook stránke Skautský inštitút na Slovensku.

Kontakt

Ak by ste sa chceli so svojim zborom zapojiť a pomôcť, budeme radi, ak nás kontaktujete.

skauting-projekty-skautsky-institut-kontakt-logo

E-mailový kontakt
institut@skauting.sk

skauting-projekty-skautsky-institut-kontakt-facebook

Facebook stránka
@SInaSlovensku

skauting-projekty-skautsky-institut-kontakt-email

E-mailový newsletter
Prihlásiť na odber

Najčítanejšie na skauting.sk

Deň Zeme: Zaujímavé fakty, o ktorých ste možno nevedeli

Každý rok 22. apríla ľudia na celom svete oslavujú Deň Zeme. Je to špeciálny deň, kedy prejavujeme uznanie našej planéte a podnikáme kroky na...

Na ceste za aktívnym občianstvom

Sloboda, demokracia, komunita. To nie sú len prázdne slová. Naopak, sú to slová, ktoré v nás vzbudzujú chuť konať, nie nečinne sedieť a byť...

Potvrdenia na poukázanie 3% z dane za rok 2023

Aj tento rok je tu možnosť pre dobrovoľníkov, ktorí v roku 2023 odpracovali aspoň 40 dobrovoľníckych hodín darovať nie 2, ale hneď 3% z...