Domov Ústredie Komunikácia Ako hovoriť o skautingu

Ako hovoriť o skautingu

Doba ľahko dostupných informácií so sebou, prirodzene, prináša nie len pozitíva, ale i negatíva. Jedným z nich je rovnako ľahká dostupnosť dezinformácií. Na tvorbu pravdivého a uceleného obrazu o Slovenskom skautingu je teda dôležité poskytovať správne a čo možno najúplnejšie informácie.

Čo je skauting?

Skauting je združenie, ktoré sa snaží o celistvý rozvoj osobnosti. Či už chcete posúvať hranice svojej komfortnej zóny, vzdelávať sa v rôznych oblastiach, alebo spoznávať nové krajiny a kultúry, skauting je tu pre vás.
Skauting je otvorený každému bez rozdielu pohlavia, veku, rasy či vierovyznania.

Čomu skauting učí?

Členovia Slovenského skautingu sa vďaka organizácii rôznych akcií a podujatí učia samostatnosti, komunikácii, ale aj práci v skupine. Skauti sa tiež učia vzájomnej tolerancii a podpore. V neposlednom rade skauting učí vzťahu k prírode a nášmu životnému prostrediu a jeho ochrane.

Prečo je skauting dôležitý pri výchove detí?

Skautské zbory a oddiely predstavujú bezpečné prostredie, ktoré je dôležitým aspektom pre zdravý a všestranný vývin dieťaťa. Skauting poskytuje pre každé dieťa priestor na spoznanie a rozvoj svojich silných stránok a posilnenie tých slabších. Dieťa si v skautskej skupine tiež upevní základy slušného správania.

Ako funguje skauting?

Po príchode na skauting sa dieťa stáva členom družiny, skupinky, ktorá je tvorená 6 až 10 deťmi v podobnom veku. Družina sa stretáva raz do týždňa a je vedená starším, skúsenejším rovesníkom. Dve a viac družín tvorí oddiel, na ktorého čele stojí oddielový vodca, jeho zástupca a oddielová rada tvorená ďalšími dospelými dobrovoľníkmi.

Viacero oddielov sa spája do zborov vedených zborovým vodcom, zástupcom a zborovou radou. Dôležitou úlohou zboru je zabezpečovať oddielom vhodné podmienky (finančné, priestorové i personálne) na prácu s deťmi v družinách.
Jednotlivec v rámci zboru prirodzene postupuje do oddielov či družín prislúchajúcich jeho vekovej kategórii.

Zbory pôsobiace v rovnakej časti krajiny sa združujú do oblastí. Oblasti sa potom starajú o fungovanie zborov, organizáciu regionálnych akcií, či vzdelávacích kurzov.

Najvyšším skautským orgánom je Náčelníctvo SLSK, ktoré je volené z rád dobrovoľníkov na Sneme, ktorý sa koná každé dva roky. Náčelníctvo potom riadi chod organizácie do ďalšieho snemu.

Funkciu výkonného orgánu plní Ústredie SLSK, na ktorom pracujú zamestnanci starajúci sa o administratívu, účtovníctvo, rozvoj, komunikáciu a vzťahy s verejnosťou. Taktiež poskytujú podporu vodcom skautských jednotiek a starajú sa o chod veľkých projektov.

Aktuálne najčítanejšie

Hľadáme nového správcu interného systému Tee-pee

Máš IT ako koníček či sa mu rozumieš viac ako tvoj rovesník? Chceš pomáhať nastavovať a zjednodušovať prácu dobrovoľníkom v našom internom systéme? Ak...

Prichádza pôstne obdobie. Máme pre vás tipy na aktivity a pôstny kalendár

V stredu 26. februára začína pôstne obdobie, ktoré trvá 40 dní bez nedieľ (vtedy oddychujeme). Už naši dávni predkovia pochopili, aké má pôst vzácne...

Potvrdenia na poukázanie 3% z dane za rok 2023

Aj tento rok je tu možnosť pre dobrovoľníkov, ktorí v roku 2023 odpracovali aspoň 40 dobrovoľníckych hodín darovať nie 2, ale hneď 3% z...