Domov Verejnosť O nás Otázky a odpovede

Otázky a odpovede

Všeobecné otázky o skautingu

Čo si mám predstaviť pod pojmom “skauting”?

Organizácia Slovenský skauting patrí medzi najväčšie výchovné organizácie pre deti a mládež na Slovensku. Základný princíp skautingu je poznaj seba samého a prekonaj sa.

Naším cieľom je pomôcť mladým ľuďom dosiahnuť ich plný fyzický, intelektuálny, sociálny a duchovný rozvoj. V praxi je sú tieto ciele pretavené do hier a aktivít, náš vzdelávací systém je tematický (napríklad pre najmladších máme tematiku Knihy Džungle), spoznávame rôzne netradičné športy, objavujeme naše hranice pri dobrodružstvách či už v lese alebo v meste.

Ako sa stať členom?

Je to jednoduché! Stačí sa pozrieť na mapu, a zistiť, kde sa nachádza najbližší skautský zbor, napísať e-mail a počkať na odpoveď.

Koľko rokov musí dieťa mať, aby mohlo byť členom?

Viac ako 7 rokov. V niektorých zboroch funguje aj predškolský skauting, treba si to overiť.

Ako sú deti rozdelené a podľa čoho?

Deti sú rozdelené primárne podľa veku. Máme 4 kategórie:

  • Vĺčatá/Včielky – naši najmladší od 7-10 rokov
  • Skauti/Skautky – 11-14 rokov
  • Rangeri/Rangerky – 15-18 rokov
  • Roveri/Roverky – 19-24 rokov
  • Dospelí skauti – nad 25 rokov

V niektorých zboroch fungujú chlapci a dievčatá v koedukovaných skupinách, v iných je to oddelené. Jeden aj druhý model má svoje pre a proti. Zbory sa väčšinou rozhodujú na základe kapacít a tradície.

Kto pripravuje deťom program?

Celú činnosť v Slovenskom skautingu zabezpečujú dobrovoľníci. Sú to starší a skúsenejší rovesníci, ktorí si prešli skautským programom a chcú pokračovať vo svojom rozvoji.

Pre našich vedúcich máme vypracovaný vzdelávací systém. Vzdelávanie je dôležitou súčasťou Slovenského skautingu. Slúži predovšetkým na získanie potrebných vedomostí a zručností pre radcov a vodcov, ktorí pracujú s deťmi a mládežou, ale tiež na zlepšenie kvalifikácie členov Slovenské skautingu.

Koľko to stojí?

Registračný poplatok do organizácie je na rok 2020 15 eur. Pre viacdetné rodiny alebo sociálne slabších je registračný poplatok znížený. Tento poplatok zahŕňa poistenie a celý rad služieb a zliav, ktoré členovia dostávajú. Každý zbor si k registračnému poplatku môže stanoviť ešte svoj zborový príplatok na činnosť zboru.

Okrem registrácie si členovia platia účastnícke poplatky na jednotlivé akcie (napr. tábory).

Čo všetko musíme kúpiť, aby sme mohli mať doma dobre vybaveného skauta/skautku?

Na činnosť počas školského roka stačia písacie potreby, na výlety do prírody trekingové topánky, trochu lepšiu bundu (buď nepremokavú alebo pršiplášť) a viac-dňové akcie (tábor) spací vak, karimatku a ruksak (aspoň 50l).

Ako často sa stretávate?

1x počas pracovného týždňa cca na 2h (tzv. družinovky), 1-2x do mesiaca cez víkend (väčšinou len v sobotu a občas aj na celý víkend), 1x ročne letný tábor (1-4 týždne).

Fungujete len počas školského roka alebo aj cez prázdniny?

Gro nášho programu je počas školského roka, kedy prebieha naša pravidelná činnosť. V lete zbory organizujú tábory, ktoré sú situované v lese a spí sa v tzv. podsadových stanoch alebo v indiánskych tee-pee.

Vzdelávanie v Slovenskom skautingu

Chcel by som získať dekrét (radcovský/líderský/vodcovský/inštruktorský), na koho sa mám obrátiť, ak chcem informácie?

Otázky vzdelávania v SLSK rieši Rada pre vzdelávanie, ktorá má svojho tajomníka – zamestnanca Ústredia SLSK. Všetky potrebné informácie získaš od neho. Kontaktný e-mail na tajomníka RpV je vzdelavanie@skauting.sk. Pred samotným kontaktovaním však odporúčame prezrieť si príručku Vzdelávanie v slovenskom skautingu, kde sú všetky podmienky zhrnuté.

Môžem získať dekrét i keď som neabsolvoval kurz?

Áno. Ak spĺňaš aktuálne podmienky stanovené v Organizačnom poriadku v kap. 8, môžeš sa uchádzať o skúšky k danému stupňu bez toho, aby si musel mať absolvovaný kurz. Odporúčame ale účasť na kurze, ktorý ti dá nielen vedomosti…

Ako zistím, že budú prebiehať vodcovské skúšky, o ktoré by som mal záujem?

V priebehu roka RpV zdieľa v skautských Zvestiach výzvu pre záujemcov absolvovať vodcovské skúšky. Zvykne sa tak diať začiatkom roka, kedy sa realizujú vodcovské skúšky RpV, a koncom leta, kedy je možné prihlásiť sa na vodcovské skúšky lesných škôl. Vždy je potrebné, aby záujemca na túto výzvu reagoval a prihlásil sa e-mailom tajomníkovi RpV, ktorý s ním vyrieši detaily.

Chcel by som získať líderský/radcovský dekrét bez absolvovania kurzu. Vyhlasuje RpV termín skúšok i pre tieto stupne?

Radcovské kurzy prenechávame v kompetencii oblastí. Pre túto kategóriu spravidla nevyhlasujeme osobité skúšky. RpV vyhlási líderské skúšky, keď o ne prejaví záujem dostatok uchádzačov. Uchádzač o líderskú skúšku sa môže zúčastniť skúšky RpV najskôr 3 mesiace po predchádzajúcich skúškach. Čiže ak si 30. septembra 2018 v skúške neuspel, ďalšiu môžeš absolvovať najskôr 30. decembra 2018. Záujem o skúšku prejav tak, že napíšeš tajomníkovi RpV, že by si skúšku rád absolvoval. Najlepšie však do 31. 1. nasledujúceho roku. Pri dostatočnom počte uchádzačov o preskúšanie vyhlási RpV termín líderskej skúšky.

Čo ak nespĺňam niektoré podmienky potrebné pre účasť na skúškach?

Je to veľmi individuálne, a preto je dôležitá komunikácia. V prípade, že časť podmienok nespĺňaš, je potrebné kontaktovať tajomníka RpV (vzdelavanie@skauting.sk), alebo priamo predsedu RpV a požiadať o udelenie výnimky z danej podmienky.

Čo ak som absolvoval lesnú školu v minulosti, no nepodarilo sa mi v riadnom termíne zložiť skúšky?

Ak si plnohodnotne absolvoval lesnú školu, máš možnosť zopakovať si skúšky v inom termíne. Bližšie informácie o termínoch skúšok sleduj v skautských médiách, príp. na stránkach lesných škôl, alebo sa informuj u tajomníka RpV. K dátumu skúšok je nutné spĺňať dané podmienky.

Čo so sebou na skúšky?

Na to, aby si sa mohol zúčastniť skúšky, potrebuješ spĺňať podmienky dané Organizačným poriadkom a získať od inštruktora SLSK potvrdenie o tom, že podmienky spĺňaš. Toto potvrdenie spolu s vytlačenou vyhodnotenou činnosťou si prines na skúšky.

Kde zoženiem formulár na vodcovskú/líderskú/radcovskú činnosť?

Formuláre majú k dispozícii vzdelávacie tímy, ako aj oblastní inštruktori a členovia RpV. Je vhodné, aby vzdelávacie tímy poskytli formulár svojim účastníkom. V prípade, že si chceš urobiť činnosť bez toho, aby si bol na kurze, formulár ti poskytne tajomník RpV. Kontaktuj ho na vzdelavanie@skauting.sk.

Sú všetky skautské kurzy akreditované?

Nie. V roku 2016 Slovenský skauting získal akreditáciu podľa Zákona 282/2008 Z.z. o podpore práce s mládežou na vzdelávací program Rozvoj lídrov. V rámci programu je možné absolvovať 3 vzdelávacie moduly, ktoré „po skautsky“ nazývame radcovský kurz, líderská rangerská lesná škola a vodcovská lesná škola. Voľné vzdelávacie moduly akreditáciu nemajú. To, či má daný kurz akreditáciu, alebo nie, vôbec neuberá na jeho kvalite. Akreditácia je len pridaná hodnota.

Najčítanejšie na skauting.sk

Hľadáme nového správcu interného systému Tee-pee

Máš IT ako koníček či sa mu rozumieš viac ako tvoj rovesník? Chceš pomáhať nastavovať a zjednodušovať prácu dobrovoľníkom v našom internom systéme? Ak...

Deň zamyslenia 2024 – životné prostredie a globálna chudoba

Už o pár dní si spoločne pripomenieme Deň zamyslenia 2024. Čo je to Deň zamyslenia a čo pre nás WAGGGS pripravil tento rok? Na...

Potvrdenia na poukázanie 3% z dane za rok 2023

Aj tento rok je tu možnosť pre dobrovoľníkov, ktorí v roku 2023 odpracovali aspoň 40 dobrovoľníckych hodín darovať nie 2, ale hneď 3% z...