Úvod Skauti Duchovno Duchovné aktivity

Duchovné aktivity

V tejto sekcii by sme vám chceli ponúknuť niekoľko inšpirácií na duchovné aktivity a zamyslenia. Materiály sú roztriedené podľa zamerania na aktivity k adventu a Betlehemskému svetlu, k Pôstu a na leto. Nájdete tu inšpirácie z rôznych zdrojov – z ICCG, rôznych zahraničných zdrojov, ale i z našej vlastnej tvorby.

Advent a Betlehemské svetlo

Advent s Baden-Powellom

Nachádzame sa v Adventnom čase a netrpezlivo sa pripravujeme na príchod Vianoc. Ak chcete naplniť svoje družinovky atmosférou Vianočného tajomstva a trochu sa ponoriť do duchovnej hlbiny, pripravili sme pre vás niekoľko aktivít, z ktorých môžete čerpať. Adventným sprievodcom bude tento rok samotný zakladateľ skautingu – Lord Baden Powell of Gilwell.

Zobraziť zbierku aktivít

Zbierka aktivít k Betlehemskému svetlu

Každý rok pred Vianocami k nám prichádza Betlehemské svetlo. Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, ako ho viac zapojiť do programu? Čo takto tento rok urobiť niečo nezvyčajné? Spolu so svetlom rozdávať i teplý čaj, či polievku? Alebo aspoň hrejivý úsmev?

My Vám čaj ani polievku neponúkneme, ale pokúsime sa Vám ponúknuť pár aktivít, ktoré by mohli prehĺbiť prijatie svetla i prežívanie adventu. Je len na Vás, či si niečo vyberiete.

Zobraziť zbierku aktivít

Advent 2016

ICCG-E pripravuje každoročne počas adventu meditácie a aktivity, ktoré môžete využiť vo svojej družine. Ich preklad v roku 2016 ponúkli naši bratia z Junáka.

Zobraziť aktivity k adventu

Obrad privítania Betlehemského svetla

Rozmýšľate ako riadne spojiť obrad prijímania Betlehemského svetla s liturgiou? Ponúkame vám hotový dokument, ktorý vám v tom pomôže.

Zobraziť obrad privítania Betlehemského svetla

Pôst

Pôst 2017 – zamyslenia a aktivity

ICCG-E spolu s ICCS-EM pripravili online meditácie a aktivity pre vašu osobnú potrebu, ale i ako nástroj pre skautov a skautky. Hlavnou témou je Mk 4,35 a myšlienka prechodu na druhý breh. Pôstna téma je spojená obvykle s piatkovým evnajeliom a dvomi témami, ktorým sa ICCG a ICCS venujú: šírenie pokoja a budovanie mostov.

Zobraziť zamyslenia

Pôstne aktivity k Roku Milosrdenstva

….a čo takto PÔST po SKAUTSKY? Hľadáš pre seba, pre svoju družinu inšpiráciu na hlbšie prežitie Pôstu? Si na správnom mieste! Máme pred sebou 40dní Pôstneho obdobia, kedy sa môžeme vydať na cestu za veľkonočným tajomstvom. Využime tento čas, učme sa a stávajme sa dobrými ľuďmi, pracujme na tom a navzájom si na tejto ceste pomáhajme. A ako na to? Možností je veľa, pozrite si napríklad inšpirácie k Roku Milosrdenstva od Moniky a Zuba z Nitrianskej oblasti.

Zobraziť aktivity

40 ciest duchovného prebudenia sa (nielen) v Pôste

ICCG v čase Pôstu pripravuje na každý týdeň súbor aktivít zameraných na prípravu na Veľkú Noc. V roku 2013 bolo jeho súčasťou i 40 ciest duchovného prebudenia sa (nielen) v Pôste, ktoré môžete použiť pre seba, ale i pre svoju družinu.

Zobraziť 40 ciest

Pôstne zamyslenie brata N. Randriamanampisoa-a

K aktivitám na pôstne obdobie 2013 pripravil úvodné zamyslenie brat Nicolas Randriamanampisoa, kaplán pre ICCG v Africkom regióne. Hovorí v ňom o Kanaánskej žene (Mt 15, 21-28), ktorá je nám podobná, ale zároveň je príkladom viery a prebúdza v nás zvedavosť, či aj naša viera, tak ako tá jej, bola hodná Ježišovho zázraku.

Zobraziť zamyslenia

Letné aktivity

Obnova skautských sľubov

S obdobím táborov sa tradične spája i vyvrcholenie celoročného snaženia. Pre nováčika to isto znamená sľub. Ale len pre nováčika? Čo taký sľub znamená pre dlhoročných skautov? Ak si chcete pripomenúť ten váš sľub, ponúkame program, ako na to.

Zobraziť aktivity

Duchovné aktivity na leto

V tejto sekcii je niekoľko zaujímavých tipov na aktivity (nielen) na tábor.

Zobraziť aktivity

Iné

Podeľ sa o svoj čas

Ide o príbeh a aktivitu, ktorá bola súčasťou Week of Communion 2012 (Týždeň Spoločenstva). Week of Communion sa uskutočňuje vždy na začiatku októbra. ICCG každý deň pridáva jeden príbeh (alebo zamyslenie) a aktivitu, do ktorej sa môžu zapojiť skautky a skauti z celého sveta.

Zobraziť aktivity

Novinky v duchovne

Skautský pôst – Príhovor od predsedu Duchovnej rady

Obdobie pôstu sa končí a prichádza Veľká noc. Skautský pôst sa niesol v myšlienkach encykliky Laudato si. Prečítajte si príhovor predsedu Duchovnej rady -...

Príbeh stretnutia skautov s pápežom Františkom

Verejný život Slovenska v septembri zasiahla veľkolepá udalosť návštevy pápeža Františka. Jeho program svedčil o tom, že k nám neprišiel len ako najvyšší predstaviteľ...

Príhovor predsedu Duchovnej rady k návšteve pápeža Františka

Po dlhých rokoch na Slovensko znovu zavíta pápež, ktorý v septembri navštívi Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín. František prichádza ako Svätý Otec, ale aj...

Táborové zamyslenia 2021 – Abilene, alebo na brehoch Červenej rieky

Chvíle strávené v kruhu priateľov, v tichu lesa, pri plápolajúcom ohníku v teepee, večer v podsade, ráno na lúke… aj také okamihy neodmysliteľne patria...