Domov Skauti Zahraničie Cestovanie do zahraničia

Cestovanie do zahraničia

Zahraničné výpravy sú vítaným prvkom nášho skautského programu. Nepodceňujte však dôslednú prípravu a vždy dbajte na to, aby ste mali so sebou dostatočný počet kompetentných vedúcich, na ktorých sa dá spoľahnúť v každej situácii. Ešte v procese príprav vašej zahraničnej výpravy si prejdite Manuál skauta v zahraničí, aby ste na nič nezabudli.

Manuál skauta v zahraničí

Nahlasovanie zahraničnej akcie

Ak organizujete zahraničnú výpravu, nezabudnite sa nahlásiť, aby o vás Ústredie vedelo. Nejde o naše štatistiky, ale predovšetkým o vašu bezpečnosť. Stačí vyplniť jednoduchý formulár s kontaktnými informáciami o mieste a termíne konania vašej výpravy.

Dokumenty, s ktorými sa treba oboznámiť pred vyplnením formulára sú:

  • Manuál skauta v zahraničí (už ho čítate :))
  • Organizačný poriadok SLSK, najmä kapitola 13 OP SLSK: Bezpečnostné zásady SLSK

Poistenie

Je nutné, aby mal každý člen výpravy zabezpečené doplnkové poistenie, ktoré pokryje nečakané situácie (choroba, úraz, strata dokladov…). Premyslite si dopredu, aké aktivity plánujete absolvovať a v akom teréne sa budete nachádzať a podľa toho si nájdite poistenie na mieru.

Pasová / vízová povinnosť

Skontrolujte v predstihu, aké doklady potrebujete do krajiny, do ktorej cestujete a overte u všetkých účastníkov, či im nekončí platnosť pasov alebo občianskych preukazov.

Očkovanie/choroby

Zistite si (hlavne v prípade exotických krajín), aké očkovania potrebujete a či v krajine, do ktorej sa práve chystáte, nie je rozšírená nejaká nebezpečná choroba.

Lekárnička

Nezabudnite mať v skupine aspoň jedného kompetentného zdravotníka a vybavenú lekárničku tak, aby pokryla všetky potreby vašej skupiny.

Zabezpečenie cestovania, ubytovania, stravovania

Premyslite si dopredu, ktoré miesta plánujete navštíviť, akým spôsobom sa medzi nimi budete presúvať, kde budete ubytovaní a ako sa budete stravovať.

Reprezentovanie SLSK

Pamätajte, že reprezentujete Slovenský skauting a Slovensko ako také. Správajte sa a konajte podľa skautského zákona. Je odporúčané reprezentovať SLSK v riadnej rovnošate so slovenskou šatkou. V prípade, že budete v kontakte s inými skautmi (prespanie v klubovni, účasť na akcii…) nezabudnite zobrať skautské dary pre nich (šatky, nášivky…) a využite možnosť, zobrať si anglické propagačné letáky z Ústredia SLSK.

Krízová situácia

V prípade krízovej situácie kontaktujte čo najskôr Ústredie SLSK na čísle +421 2 44 640 154 prípadne +421 948 310 100. Tam Vám vedia poradiť, ako postupovať a pomôcť pri riešení vzniknutej situácie.

Kontakty

Pred odchodom si zistite kontakty na Ústredie SLSK (+421 2 44 640 154), slovenskú ambasádu v danej krajine, ostatných členov výpravy (a ich kontaktných osôb na Slovensku) a záchranné zložky v danej krajine (záchranka, hasiči, polícia…).

Propagácia v časopisoch

Nezabudnite si zbaliť aj foťák a zápisník, aby ste čo najlepšie zdokumentovali váš výlet.

Po návrate sa ozvite Ústrediu a ponúknite, že napíšete článok o vašej výprave na skaut.sk alebo do niektorého z časopisov Médium, Skaut alebo Džungľa.

Doplnkové informácie

Preštudujte si tipy a rady k cestovaniu na internete ako napr. TU.

Pre viac informácií kontaktujte Zahraničnú radu na international@skauting.sk.

Zahraničné novinky

Deň zamyslenia 2024 – životné prostredie a globálna chudoba

Už o pár dní si spoločne pripomenieme Deň zamyslenia 2024. Čo je to Deň zamyslenia a čo pre nás WAGGGS pripravil tento rok? Na...

Svetová konferencia v Krakove – niečo končí, iné zase začína…

V termíne od 9. do 13. júna 2023 sa v Krakove uskutočnila 5-dňová svetová skautská konferencia WeAct Forum, ktorá bola organizovaná za podpory World...

Zapoj sa do aktivít Dňa zamyslenia 2023!

World thinking day (WTD) – Svetový deň zamyslenia je dňom medzinárodného priateľstva. Každý rok 22. februára vodkyne a skautky oslavujú skautské hnutie a spoločne...

Už poznáš tému Dňa zamyslenia 2023?

Čo je to WTD? World thinking day (WTD) – Svetový deň zamyslenia je dňom medzinárodného priateľstva. Každý rok 22. februára vodkyne a skautky oslavujú skautské...