Úvod Skauti Zahraničie Cestovanie do zahraničia

Cestovanie do zahraničia

Zahraničné výpravy sú vítaným prvkom nášho skautského programu. Nepodceňujte však dôslednú prípravu a vždy dbajte na to, aby ste mali so sebou dostatočný počet kompetentných vedúcich, na ktorých sa dá spoľahnúť v každej situácii. Ešte v procese príprav vašej zahraničnej výpravy si prejdite Manuál skauta v zahraničí, aby ste na nič nezabudli.

Manuál skauta v zahraničí

Nahlasovanie zahraničnej akcie

Ak organizujete zahraničnú výpravu, nezabudnite sa nahlásiť, aby o vás Ústredie vedelo. Nejde o naše štatistiky, ale predovšetkým o vašu bezpečnosť. Stačí vyplniť jednoduchý formulár s kontaktnými informáciami o mieste a termíne konania vašej výpravy.

Dokumenty, s ktorými sa treba oboznámiť pred vyplnením formulára sú:

  • Manuál skauta v zahraničí (už ho čítate :))
  • Organizačný poriadok SLSK, najmä kapitola 13 OP SLSK: Bezpečnostné zásady SLSK

Poistenie

Je nutné, aby mal každý člen výpravy zabezpečené doplnkové poistenie, ktoré pokryje nečakané situácie (choroba, úraz, strata dokladov…). Premyslite si dopredu, aké aktivity plánujete absolvovať a v akom teréne sa budete nachádzať a podľa toho si nájdite poistenie na mieru.

Pasová / vízová povinnosť

Skontrolujte v predstihu, aké doklady potrebujete do krajiny, do ktorej cestujete a overte u všetkých účastníkov, či im nekončí platnosť pasov alebo občianskych preukazov.

Očkovanie/choroby

Zistite si (hlavne v prípade exotických krajín), aké očkovania potrebujete a či v krajine, do ktorej sa práve chystáte, nie je rozšírená nejaká nebezpečná choroba.

Lekárnička

Nezabudnite mať v skupine aspoň jedného kompetentného zdravotníka a vybavenú lekárničku tak, aby pokryla všetky potreby vašej skupiny.

Zabezpečenie cestovania, ubytovania, stravovania

Premyslite si dopredu, ktoré miesta plánujete navštíviť, akým spôsobom sa medzi nimi budete presúvať, kde budete ubytovaní a ako sa budete stravovať.

Reprezentovanie SLSK

Pamätajte, že reprezentujete Slovenský skauting a Slovensko ako také. Správajte sa a konajte podľa skautského zákona. Je odporúčané reprezentovať SLSK v riadnej rovnošate so slovenskou šatkou. V prípade, že budete v kontakte s inými skautmi (prespanie v klubovni, účasť na akcii…) nezabudnite zobrať skautské dary pre nich (šatky, nášivky…) a využite možnosť, zobrať si anglické propagačné letáky z Ústredia SLSK.

Krízová situácia

V prípade krízovej situácie kontaktujte čo najskôr Ústredie SLSK na čísle +421 2 44 640 154 prípadne +421 948 310 100. Tam Vám vedia poradiť, ako postupovať a pomôcť pri riešení vzniknutej situácie.

Kontakty

Pred odchodom si zistite kontakty na Ústredie SLSK (+421 2 44 640 154), slovenskú ambasádu v danej krajine, ostatných členov výpravy (a ich kontaktných osôb na Slovensku) a záchranné zložky v danej krajine (záchranka, hasiči, polícia…).

Propagácia v časopisoch

Nezabudnite si zbaliť aj foťák a zápisník, aby ste čo najlepšie zdokumentovali váš výlet.

Po návrate sa ozvite Ústrediu a ponúknite, že napíšete článok o vašej výprave na skaut.sk alebo do niektorého z časopisov Médium, Skaut alebo Džungľa.

Doplnkové informácie

Preštudujte si tipy a rady k cestovaniu na internete ako napr. TU.

Pre viac informácií kontaktujte Zahraničnú radu na international@skauting.sk.

Zahraničné novinky

Deň zamyslenia 2020

Blíži sa nám koniec roka a pomaly s ním aj narodeniny Badena-Powella a Olave Baden-Powellovej. Rovnako ako posledné roky, aj teraz ťa pozývame osláviť...

Deň zamyslenia je tu!

V piatok 22.2.2019 sa pripojíme ku skautkám a skautom po celom svete a oslávime spoločne tento výnimočný deň!Možností na oslavu je veľa, inšpirujte sa!...

JOTI už na budúci víkend!

Už o necelých desať dní nás čaká celosvetové jamboree. JOTA-JOTI je najväčšou skautskou akciou na svete, ktorého sa zúčastní viac ako 1.3 milióna skautov...

Idete na výpravu do zahraničia? Nezabudnite nám dať vedieť!

Ak organizujete zahraničnú výpravu, nezabudnite sa nahlásiť, aby o vás Ústredie vedelo. Nejde o naše štatistiky, ale hlavne o vašu bezpečnosť. Stačí vyplniť jednoduchý...