Slovenský skauting je zapojený do medzinárodného projektu „Skauti myslia globálne“. Hlavným cieľom projektu je upozorniť na aktuálne globálne témy akými sú napr. znižovanie chudoby, vzájomná rovnosť a previazanosť, riešenie konfliktov, udržateľný rozvoj, sociálna spravodlivosť či ľudské práva a obohatiť nimi už zabehnutý systém skautského vzdelávania.
Projekt v číslach
- 3 roky – Projekt sa začal realizovať s finančnou podporou Európskej Únie v roku 2015, v „Európskom roku rozvoja“, a bude trvať tri roky do konca roku 2017.
- 10 partnerov zo 7 krajín – do projektu je zapojených ďalších 10 skautských a rozvojových organizácií zo Slovenska, Česka, Poľska, Nemecka, Veľkej Británie, Slovinska a Grécka. Zo Slovenska sa popri SLSK na projekte podieľa aj organizácia globálneho vzdelávania, Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj. Predkladateľom a hlavným koordinátorom projektu je česká organizácia NaZemi zaoberajúca sa globálnych vzdelávaním.
- Cez projekt bude vo všetkých partnerských krajinách preškolených približne 100 skautských expertov/ lektorov globálneho vzdelávania.
Odhadovaný dosah projektu je zapojenie približne 2800 skautských radcov a vodcov a až okolo 52 000 skautov. Viac informácií o medzinárodnom rozmere projektu je na www.scoutsguidesthinkingglobal.eu.
Aktivity projektu
- Lektori globálneho vzdelávania (GV)
Hlavnou aktivitou projektu je vytvorenie stabilnej skupiny 12 slovenských skautských lektorov, ktorí získajú prehľad o globálnom vzdelávaní na pravidelných seminároch s názvom Rozhľadňa. Získané informácie budú ďalej sprostredkovať skautským vodcom, radcom a aj samotným skautom. - Workshopy GV
Skautskí vodcovia a radcovia sa dostanú k informáciám o GV aj na príležitostných workshopoch, ktoré budú organizované v rámci väčších skautských podujatí ako napr. Radcovské fórum, Sympózium, Snem, prípadne menšie workshopy v rámci rôznych vzdelávacích kurzov. - Medzinárodná výmena skúseností
Skupina skautských lektorov bude zapojená aj do medzinárodných podujatí organizovaných v spolupráci s projektovými partnermi, kde si budú môcť vymeniť skúsenosti so skautskými inštruktormi GV z iných krajín a načerpať nové informácie. - Skautské projekty „Dobrý nápad“
V rámci projektu budú podporené aj konkrétne nápady zapojenia globálnych tém do činnosti družiny/oddielu na miestnej úrovni. Raz až dvakrát ročne v priebehu celého projektu budú môcť jednotlivci predložiť svoj projektový zámer, pričom realizáciu najlepších projektov bude možné aj finančne podporiť. - Podporné vzdelávacie materiály
Cez projekt bude vytvorených aj mnoho inšpiratívneho materiálu pre všetkých, ktorí sa chcú globálnym témam venovať hlbšie, konkrétne:- Do generátora družinoviek bude pridaná samostatná kategória globálnych aktivít.
- Vznikne nová globálna odborka/ voľný programový modul.
- Aktualizovaná verzia Príručky pre skautských vodcov bude obsahovať informácie o GV.
- Oddiely a vodcovia budú môcť odskúšať a neskôr aj využiť nástroj sebahodnotenia Globálny kompas.
- Partnerská organizácia SCCD vytvorí e-learning špeciálne venovaný skautom.
Kontakt
Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou Európskej Únie. Za obsah projektu zodpovedajú výhradne partneri projektu a ako taký nemôže byť považovaný za stanovisko EÚ.