Rok 2019 v Slovenskom skautingu

2249

V uplynulom kalendárnom roku sa nám podarilo rozrásť o viac ako 300 nových členov. Opäť sa nám rozrástla programová ponuka a podarilo sa nám aj spustiť Skautský inštitút na Slovensku. To však nie je ani zďaleka všetko. Ako sa nám darilo a čo ešte máme nové?

Slovenský skauting má už vyše 7,5 tisíca členov. Najväčšou skautskou oblasťou zostáva Bratislavská skautská rada.

Programovej rade Slovenského skautingu sa podarilo priniesť dlhoočakávanú príručku pre členov vo veku 15 – 18 rokov (rangerky a rangerov) Rangerský horizont. Okrem publikačnej činnosti členovia Programovej rady nezaháľali ani pri napĺňaní programovej ponuky. Vďaka tomu nám pribudlo niekoľko nových odboriek, výziev i jeden nový voľný programový modul. Medzi tradičné akcie programovej rady opäť patrili Družina roka a Radcovské fórum. 11. ročník obľúbenej súťaže Družina opäť preveril zručnosti a vedomosti zapojených družín. Titul Družina roka 2019 si napokon vybojovali Sovičky zo 45. zboru Posledného spojenectva z Veľkého Zálužia. Radcovské fórum opäť spojilo radkyne a radcov z celého Slovenska.

Vďaka Rade pre vzdelávanie sa za uplynulý rok v našej organizácii preškolilo takmer 500 mladých ľudí. Okrem radcovských, líderských, vodcovských a inštruktorskej školy zabezpečuje Rada pre vzdelávanie aj voľné vzdelávacie moduly, akými sú napríklad rôzne vzdelávacie kurzy či semináre.

V roku 2019 sme mali možnosť hostiť na Slovensku Agoru, európske stretnutie roverov, ktoré každoročne organizuje WOSM. Kontingent Slovenského skautingu sa tiež zúčastnil na svetovom Jamboree v USA. Mnoho slovenských skautiek a skautov si opäť nenechalo ujsť príležitosť zapojiť sa do Dňa zamyslenia či Jota-Joti (Jamboree na internete).

Vďaka Duchovnej rade Slovenského skautingu sme znova mali možnosť viac precítiť duchovné aspekty skautingu. K rôznym príležitostiam pripravovala duchovné aktivity či podujatia.

Betlehemské svetlo je dlhoročným a veľmi úspešným projektom Slovenského skautingu. V roku 2019 slovenské skautky a skauti priniesli tento symbol pokoja a lásky na Slovensko už po tridsiatykrát. Svetlo po prvýkrát prebrala aj prezidentka Slovenskej republiky, pani Zuzana Čaputová.

V marci 2019 sa podarilo odštartovať činnosť Skautského inštitútu na Slovensku. Cieľom tohto projektu je prinášať zaujímavé témy, bezpečný priestor pre diskusiu a prepájať skautskú i neskautskú verejnosť.

Vo výročnej správe za rok 2019 sa dočítate i o ďalších zaujímavých a úspešných projektoch, akými bolo spustenie novej oficiálnej webovej stránky Slovenského skautingu, tradičný Deň so skautskou šatkou, Rómsky skauting, Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu, My Europe My Say či Odklínanie hradov.

  • Celú Výročnú správu za rok 2019 si môžete prelistovať tu.

Výročná správa za rok 2019 bola v tlačenej podobe súčasťou letného čísla časopisu Médium, ktorý je distribuovaný priamo do poštových schránok všetkým členov Slovenského skautingu od 18 rokov vrátane.