8. 5. 2025 vo veku 95 rokov nás opustil brat Miloš Zapletal – Zet (*13. 1. 1930 Prostějov). So skautingom sa prvýkrát stretol po druhej svetovej vojne v roku 1945, keď vstúpil kvodným skautom. V závere existencie povojnového skautingu pôsobil aj ako vodca oddielu. Počas „pražskej jari“ v roku 1968 sa zapojil do obnovy skautingu v Liberci, kde v tom období žil a znovu prevzal vedenie skautského oddielu. Po zákaze skautingu v roku 1970 pokračoval s oddielom v činnosti ako turistický krúžok.

Historická komisia Slovenského skautingu sa jeho životopisu detailne nevenovala, keďže Miloš Zapletal pôsobil v Čechách a nemal priame väzby na Slovensko. Jeho meno je však známe aj slovenským skautom vďaka jeho rozsiahlej autorskej činnosti. Vydal niekoľko kníh pre mládež – už v roku 1964 vyšiel jeho prvý román „Světluška“ a v 70. a 80. rokoch nasledovali tituly ako „Lovec hvězd“, „Stezka odvahy“, „Sedmička“, „Ostrov přátelství“, či „Soví jeskyně“. Námety na tieto knihy čerpal zo svojich bohatých skautských a turistických skúseností. Venoval sa aj prekladom z angličtiny, vrátane diel od E. T. Setona.
Do povedomia slovenských skautov sa zapísal predovšetkým ako autor metodických kníh o hrách. Významná časť týchto kníh vyšla ešte za socializmu, neskôr aj po roku 1990. Jeho najznámejším dielom je viacdielna „Veľká encyklopédia hier“, v ktorej systematicky spracoval prírodné, mestské, ihriskové i etapové hry. Jeho publikácie sa stali neoceniteľnou pomôckou pre slovenských skautov pri príprave programu na každoročných letných táboroch.
Miloš Zapletal sa opäť aktívne podieľal na obnove skautingu v roku 1989. Angažoval sa ako redaktor pri vydávaní skautských časopisov a založil edíciu „Skautské prameny“. Je autorom mnohých skautských príručiek, ako napríklad „Junácke hry v přírodě“, „Rádce skautské družiny“, „Skautský oddíl“, „Skautská praxe“ a ďalších. Začiatkom 90. rokov, keď slovenské skautské príručky neexistovali, tieto jeho knihy často pomáhali rozvíjať skautský program aj na Slovensku.
Brat Miloš Zet Zapletal zanechal nezmazateľnú stopu v dejinách skautského hnutia nielen v Česku, ale aj na Slovensku. Česť jeho pamiatke.
Historická komisia, Jozef Mikloš – Mufi