Ukončenie ročného projektu: Kroky pre budúcnosť

7
Foto: Archív SLSK

Počas uplynulého roka prešiel Slovenský skauting intenzívnym rozvojovým programom Impact Lab: Akcelerátor. Vďaka Nadácii Pontis a podpore Európskej únie sme mohli naplno rozvíjať projekt Kroky pre budúcnosť, ktorý prepája vzdelávanie, hodnoty a aktívne občianstvo mladých ľudí.

Úspešne sme ukončili intenzívny ročný program Impact Lab: Akcelerátor, do ktorého bol Slovenský skauting zapojený s projektom Kroky pre budúcnosť: Posilňovanie hodnôt a vzdelávania mladých ľudí v Slovenskom skautingu. Túto možnosť sme mali vďaka Nadácii Pontis a podpore Európskej únie.

Počas tohto obdobia sme realizovali množstvo aktivít a vytvorili niekoľko kvalitných hmatateľných výstupov. Absolvovali sme minimálne 30 mentoringových hodín zameraných na manažment dobrovoľníkov a minimálne 20 mentoringových hodín zameraných na meranie dopadu našich aktivít z projektov.

V projekte sme sa primárne zamerali na aktivity vyplývajúce z nášho strategického plánu venujúce sa primárne témam témam udržateľnosti, aktívneho občianstva, skautskej praxe a digitálnej gramotnosti.

Naše aktivity a výstupy

Príručka Surf Smart 2.0: Digitálna generácia

Príručka Surf Smart 2.0: Digitálna generácia bola vytvorená medzinárodnou organizáciou WAGGGS a preložená do slovenského jazyka. Viac o príručke si môžete prečítať v článku

Publikácia v tlačenej forme bola zaslaná v dvoch kópiách každému skautskému zboru v Slovenskom skautingu. Online verziu príručky si môžete stiahnuť a pozrieť na webe skauting.sk.

Voľný programový modul (VPM) Srdcom pre komunitu

S tímom odborníkov na danú tému sme vytvorili VPM Srdcom pre komunitu, ktorý predstavuje súbor úloh a aktivít venujúcich sa témam občianstvo, zapájanie do okolitých komunít a budovanie pozitívneho vzťahu ku krajine. Viac o tomto súbore úloh a aktivít si môžete prečítať v článku.

Celé znenie VPM Srdcom pre komunitu si môžete pozrieť na webe skauting.sk.

Čo povedal o novom voľnom programovom module Srdcom pre komunitu člen autorského tímu Juraj Lizák – Kocúr:

1. Čo ťa motivovalo zapojiť sa do tvorby tohto VPM?

Motivovala ma myšlienka vytvoriť v skautingu nový programový prvok, ktorý by komplexnejšie rozvíjal tému aktívneho občianstva. Skauting ako celosvetové hnutie má vo svojej DNA službu vlasti, ale veľmi málo vedúcich vie túto abstraktnú tému uchopiť a správne metodicky viesť. Verím, že sme pre nich vytvorili nástroj, ktorý im pomôže.

2. Prečo si myslíš, že je dôležité venovať sa tejto téme formou VPM? Čo by si si želal, aby si z neho plnitelia naozaj odniesli?

Formovanie aktívnych občanov je jedným z kľúčových formatívnych výsledkov skautskej výchovnej metódy a nášho vzdelávaco-rozvojového programu. VPM bude jeden z nástrojov, ako tento výchovno-vzdelávací cieľ môžeme dosiahnuť.

Bol by som rád, aby plnitelia mali toto VPM ako takú instantnú polievku na rozvoj aktívneho občianstva a pochopili, z akých zložiek sa skladá a aké aktivity sa môžu skrývať za časťou skautského sľubu: plniť si povinnosti voči vlasti a skautskou výchovnou metódou služba/život komunite. 

3. Na čo z tohto VPM, či už z procesu tvorby alebo finálneho znenia, si najviac hrdý?

Som hrdý na proces a zapojenie externých spolupracovníkov v Programovej rade. Veľmi dobre sa mi pracovalo pod vedením koordinátorky pracovnej skupiny. 

Osobne som hrdý na participatívny proces s cieľovou skupinou, ktorý som zorganizoval na jednej vzdelávacej akcii a mladí ľudia mohli pripomienkovať úlohy a meniť ich znenie.

4. Ako by si tento VPM opísal niekomu, koho táto téma nezaujíma, aby si ho motivoval k plneniu?

Demokracia na svoje prežitie potrebuje aktívnych občanov a nezávislé inštitúcie. V skautingu máme jedinečnú možnosť formovať generácie mladých ľudí, ktorým nebude ľahostajné, kam sa naša krajina uberá. Prepojenie občianskeho vzdelávania s charakterovo-hodnotovým je neskutočne dôležité, lebo veľa organizácií vyzbrojí mladých ľudí vedomosťami a zručnosťami pre úspech vo verejnom živote. Avšak často sa zabúda aj na postoje. Toto môže skauting priniesť svetu a Slovensku. 

Príručka udržateľných skautských akcií – PUSA

Téma životné prostredie a jeho ochrana nám skautom nie je ľahostajná, a preto sme ju chceli podporiť Príručkou udržateľných skautských akcií – PUSA. Táto publikácia vznikla ako preklad a úprava príručky s rovnakým názvom od organizácie Junák – český skaut. Viac o príručke si môžete prečítať v článku.

Online verziu príručky si môžete voľne stiahnuť a pozrieť na webe skauting.sk.

Foto: Archív SLSK

Výzva Zelený život s novým znením

V spolupráci s dobrovoľníkmi z tímu Skauti myslia globálne sme aktualizovali výzvu Zelený život. Cez súbor siedmich každodenných úloh vedie plniteľov k vytvoreniu návykov k udržateľnému životu. Na záver každej výzvy úspešní plnitelia dostanú nášivku. Pre podporu témy a zviditeľnenie výzvy sme vytvorili limitovanú edíciu tejto nášivky, ktorú skauti a skautky mali možnosť získať od 22.4. do 30.6. 2025. Viac o limitovanej edícii výzvy Zelený život si môžete prečítať v článku.

Celé znenie aktualizovanej výzvy s novým znením si môžete pozrieť na webe skauting.sk.

Čo povedala o výzve Zelený život plniteľka Viktória Vašinová – Váška:

1. Čo ťa motivovalo zapojiť sa do výzvy Zelený život?

Chcela som skúsiť niečo, čo má zmysel a čo môžem reálne začleniť do bežného života. Mám rada prírodu, a tak mi prišlo prirodzené hľadať spôsoby, ako ju chrániť aj v malých veciach. Výzva bola dobrá príležitosť zastaviť sa a zamyslieť nad tým, čo môžem zmeniť.

2. Ktorý z denných krokov výzvy ti najviac sadol a prečo?

Najviac mi sadla výzva, keď sme si mali pripraviť jedlo bez odpadu. Rada varím a plánovanie bezobalovo bola pre mňa výzva, ale aj zábava. Bolo fajn vidieť, že sa to dá aj bez plastov, len to chce trochu viac premýšľania dopredu.

3. Naopak, ktorý bod bol pre teba najnáročnejší? A ako si sa s tým vysporiadala?

Najviac som zápasila s úlohou vytiahnuť spotrebiče zo zásuvky, ktoré sa nepoužívajú. Nie preto, že by to bolo fyzicky náročné, ale preto, že som si vôbec neuvedomovala, koľko vecí máme stále zapojených. Musela som si spraviť malý zoznam a prejsť si celý dom. Ale keď už som sa do toho pustila, nebolo to také zlé a niektoré zásuvky teraz vypínam automaticky.

4. Prečo je podľa teba táto téma dôležitá? Prečo by sme sa jej, práve my skauti, mali venovať?

Myslím si, že je dôležité, aby sme išli príkladom keď my skauti hovoríme, že máme radi prírodu, tak by to malo byť vidieť aj v našich činoch. Nie ideálne, ale úprimne snažiť učiť sa meniť svoje návyky. Preto je takáto výzva super.

Modul Skautská prax

Modulové vzdelávanie v Slovenskom skautingu je zamerané na menšie, lokálne, skautské jednotky. Na ich realizáciu nie sú potrebné veľké organizačné schopnosti, ani príliš veľké časové kapacity. Modul skautská prax bol vytvorený s cieľom priniesť späť do skautingu povedomie a záujem o outdoorové zručnosti a pobyt v prírode. Viac o vzdelávacom module Skautská prax sa dočítate v článku. Dozviete sa aj, čo povedal účastník pilotnej verzie. Samotné znenie vzdelávacieho modulu bude dostupné na našich weboch už čoskoro.

Foto: Archív SLSK

Workshopy: o aktívnom občianstve; o udržateľnosti; o digitálnej gramotnosti

V rámci projektu sme realizovali niekoľko workshopov na prierezové témy ako sú aktívne občianstvo, udržateľnosť a digitálna gramotnosť. Boli realizované na rôznych skautských akciách, ako napr. na stretnutiach rád, vzdelávacích podujatiach, oblastných akciách alebo iných národných kurzoch.

Čo povedala koordinátorka tímu Skauti myslia globálne a realizátorka workshopov o udržateľnosti Natália Lezová – Naty:

1. Čo si želáš a v čo dúfaš, že si účastníci odniesli z workshopov – okrem samotných výrobkov?

Verím, že si uvedomili, že udržateľnosť nemusí byť zložitá a že každý z nás môže niečo zmeniť, napr. aj tým, že si niečo vyrobí doma alebo zasadí kvety pre včely. A dúfam, že hlavne starší účastníci využijú svoje nové vedomosti a zručnosti na výrobu repelentov aj sviečok so svojimi družinami a oddielmi, čím budú šíriť túto osvetu.

2. Ako reagovali účastníci? Bolo niečo, čo ich obzvlášť zaujalo alebo pobavilo?

Účastníci reagovali veľmi pozitívne. Pri repelentoch boli zvedaví, ktoré vône „fungujú na komáre“, ovoniavali esenciálne oleje, zaujímali sa o rôzne varianty nášho receptu, ktoré by mohli vyrobiť. Deti si užívali aj výrobu sviečok, ich ozdobovanie a aj ochutnávku medov spojenú s hádaním ich pôvodu.

3. Ako, podľa teba, takéto malé aktivity (ako výroba sviečok či repelentu) prispievajú k udržateľnosti?

Tieto aktivity ukazujú, že prírodné a domáce riešenia môžu nahradiť mnohé bežné produkty z plastu, chémie či jednorazových obalov. Podporujú premýšľanie o tom, odkiaľ veci pochádzajú a čo všetko k nim patrí – či už suroviny, doprava, alebo odpad. Malé zmeny v každodennom živote môžu byť začiatkom väčšej zmeny v myslení.

4. Prečo je, podľa teba, dôležité hovoriť o téme udržateľnosť a robiť tieto aktivity?

Udržateľnosť nie je len o veľkých veciach, je o každodenných rozhodnutiach. Hovoriť o nej hravo, zmysluplne a cez konkrétnu činnosť pomáha deťom a mladým ľuďom pochopiť, že to nie je nič zložité. Takéto aktivity spájajú nové vedomosti so zážitkami, aby si to ľudia dobre pamätali.

Foto: Archív SLSK

Na záver

Projekt Kroky pre budúcnosť ukončujeme s pocitom naplnenia a vďačnosti. Vďaka účasti v programe Impact Lab: Akcelerátor sme získali cenné skúsenosti, vybudovali kvalitné vzdelávacie nástroje a posilnili našu schopnosť rozvíjať hodnoty, ktoré sú pre skauting a spoločnosť kľúčové – udržateľnosť, občiansku angažovanosť, digitálna gramotnosť a návrat k prírode.

Výstupy, ktoré počas roka vznikli – nové príručky, programové prvky či vzdelávací modul – predstavujú konkrétne a použiteľné nástroje pre všetkých skautov a skautky, ktorí chcú meniť svet okolo seba k lepšiemu. Veríme, že ich využijú nielen na osobný rozvoj, ale aj ako inšpiráciu na vedenie svojich tímov a komunít.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa na projekte podieľali – odborníkom, dobrovoľníkom, mentorom aj účastníkom. Ukázali sme, že keď spojíme vedomosti, hodnoty a činy, dokážeme robiť skutočné kroky pre budúcnosť a veríme, že v tomto nasadení zotrváme spoločne aj naďalej.

Aktivity boli spolufinancované Európskou úniou v programe Impact Lab Nadácie Pontis.

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.

Autor: Barbora Blahová