Na plnenie úloh dohliada dospelá osoba aktívna v jazdeckom športe.

Zelený stupeň

 1. Ovládam zásady správania sa pri koňoch, v stajni, na jazdiarni a vysvetlil som ich začínajúcemu jazdcovi/kamarátovi.
 2. Vždy po príchode do stajne som skontroloval koňovi box a ak treba, vyčistil som mu ho. Minimálne 3-krát som sám vyčistil celý box.
 3. Viem, z čoho sa skladá výstroj jazdca a koňa a ako sa oň správne starať.
 4. Predviedol som aspoň 4 základné voltížne cviky (náskok, základný sed, váha, malý mlyn, stoj, strih, zoskok zánožkou).
 5. Pripravil som samostatne minimálne 3-krát koňa na jazdu a postaral som sa oňho po jazde (čistenie, sedlanie, uzdenie…).
 6. Ovládam základy jazdenia (samostatne zvládnuť krok, klus) a predviedol som ich pred rodičmi alebo priateľmi. Mám svoje jazdecké zručnosti aj zachytené na fotografii.
 7. Ako divák som sa zúčastnil ľubovoľných konských pretekov.
 8. Viem, kde je v stajni lekárnička a čo sa v nej nachádza, poznám číslo záchrannej služby, trénera, majiteľa koňa. Viem ošetriť drobné poranenia (odreniny) ľuďom aj koňom.
 9. Odprezentoval som družine jazdecké disciplíny uznávané medzinárodnou jazdeckou federáciou zaujímavou formou (hra, plagát, fotoprezentácia…).
skauting-program-odborka-skauti-z-4

Červený stupeň

Plnenie červeného stupňa vyžaduje zvládnutie úloh zeleného stupňa.

 1. Viem, čo je lonžovanie, sám ho ovládam a aspoň 5-krát som si ho skúsil.
 2. Poznám zásady kŕmenia koní počas rôznych ročných období, aspoň 3-krát som sa kŕmenia aktívne zúčastnil.
 3. Počas 6 mesiacov som absolvoval pravidelné tréningy (2-krát do týždňa) pod vedením skúseného jazdca/trénera.
 4. Pred trénerom som predviedol jazdeckú úlohu SZVJ.
 5. Počas 6 mesiacov som sa zlepšil v ľubovoľnej jazdeckej disciplíne  podľa dohody s trénerom (predviedol som s koňom nový drezúrny cvik, zvládol som vyššie prekážky…).
 6. Zúčastnil som sa aspoň 3 ľubovoľných konských pretekov počas jednej sezóny ako divák alebo podkoniar. Z toho na jedny preteky som vzal aj moju družinu a všetko dôležité som im vysvetlil.
 7. Počas 3 mesiacov som absolvoval minimálne 3 vychádzky do terénu.
 8. Viem zafixovať zlomeninu ruky, kľúčnej kosti, nohy a ošetriť komplikovanejšie úrazy, ktoré sa môžu stať pri práci s koňmi (pomliaždenina, uhryznutie,…).
 9. Poznám príznaky koliky u koní, zvýšenú teplotu, hnilobu kopýt, poranenie šľachy/kĺbu a ak som mal možnosť, prizeral som sa veterinárnemu vyšetreniu.
 10. Zaujímavou formou som vysvetlil družine, ako kone fungujú v ich prirodzenom prostredí (stáde) a čo to znamená pre človeka (prirodzená komunikácia).
skauting-program-odborka-skauti-c-5

Aktuálne najčítanejšie

Nové usmernenia pre činnosť a rozšírenie povolených aktivít

Aktuálne pravidlá pre prezenčnú činnosť Slovenského skautingu

V tomto článku nájdete vždy aktuálne usmernenia Ústredia Slovenského Skautingu k prezenčnej činnosti a organizovaní podujatí pod hlavičkou Slovenského skautingu. Aktualizované k: 21.10.2021 Aktuálne usmernenia...

#GivingTuesday, oslávme spolu sviatok štedrosti!

#GivingTuesday je deň, kedy sa po celom svete oslavujú dobré skutky a šíri dobro. Podporme spoločne Slovenský skauting, ktorý sa stal súčasťou tejto komunity.Bližšie...

Vždy pripravené, inšpiratívne skautky

Dievčatá, slečny, dámy, ženy, no pre nás jedným slovom skautky, svoju rolu v skautingu začali hrať trošku neskôr ako opačné pohlavie. Niet sa čomu...

Sledujte nás

4,022fanúšikovPáči sa
2,669sledujúcichSledovať
296sledujúcichSledovať
188odberateľovOdoberať