Skautujem doma: JOTI Special Edition už tento víkend!

Činnosť Slovenského skautingu je pozastavená. Chýbajú nám kamaráti. Chýba nám škola. Naša rodina a spoločnosť potrebuje našu pomoc… Skauti môžu spojiť sily a JOTI im ponúkne návod, ako na to.

V týchto neľahkých časoch prichádza špeciálne vydanie najväčšieho svetového skautského podujatia – Jamboree na internete – JOTI, ktoré prinesie skauting do každej domácnosti už tento víkend 3. – 5. apríla.

Program zverejnia na oficiálnych stránkach už čoskoro. Zatiaľ si môžeš preštudovať mapu, ktorá pripomína festivalové mestečko. Jednotlivé zóny sa dajú preklikať a ty si môžeš pozrieť, čo ťa čaká.

Ako sa zapojiť?

Spôsobov, ako sa zapojiť bude v tomto špeciálnom vydaní niekoľko. Okrem klasického skypovania, či hrania hier si môžeš vybrať z tejto ponuky:

JOTI Chat

Prezri si chatovacie miestnosti a vyber si také témy, ktoré ťa najviac zaujmú.

JOTI Live

JOTI televízia bude celý víkend nabitá programom. Môžeš si naživo pozrieť zahajovací ceremoniál, vypočuť rozhovory s rôznymi skautmi na svete a zabaviť sa na vystúpeniach, ktoré sa odohrajú v zóne „Youth Got Talent“. Okrem toho tu nájdeš niektoré workshopy – napríklad hodiny wellnessu. JOTI live slúži aj na informovanie o aktuálnom dianí v jednotlivých zónach.

JOTI Radio

Rádio channel ponúkne zaujímavé diskusie a rôznorodý výber hudby.

JOTI Campfires

Chceš v sebe objaviť svoje lepšie ja? Inšpiruj a motivuj sa pri JOTI táborákoch.

Scouting from home

Tipy a triky, ako sa dá v týchto časoch skautovať z domu, získaš práve na tomto mieste.

10 JOTI vecí, ktoré si nenechaj ujsť

1. Nájdi si kamarátov z rôznych kútov sveta.
  2. Načerpaj silu. Zóna „Health & Wellbeing Oasis“ sa postará o tvoju psychickú a fyzickú pohodu.
  3. Nauč sa, ako byť pripravený na krízové situácie vďaka zóne „Humanitarian Hub“.
  4. Predveď sa alebo sleduj ostatných v „Youth Got Talent stage“.
  5. Staň sa obhajcom dobra spoločnosti v „Digital Citizenship Den“.
  6. Šír pozitívnu energiu.
  7. Nauč sa, ako sa správať bezpečne na internete a ako to naučiť ostatných.
  8. Zapoj sa do výziev na sociálnych sieťach použitím #JOTI, #TogetherAtHome a tagovaním @WorldScouting .
  9. Nauč sa, ako zapojiť svoju družinu do JOTI.
  10. Zabav sa, chráň sa vo virtualite a pokračuj v tvorení lepšieho sveta vo chvíli, keď to potrebujeme najviac.

Dobré tipy

Dodržuj netiketu

Samozrejmosťou je dodržiavanie internetovej etikety. Si skaut/skautka a preto nezabúdaj na dodržiavanie skautského zákona a slušného správania. Ak si niekomu prisľúbil nejakú informáciu, či nášivku, dodrž svoj sľub; odpovedaj na všetky správy; vyjadruj sa slušne.

Internet používaj bezpečne

Niekto sa môže tváriť, že je skaut a v skutočnosti to tak nie je. Preto nikdy nezverejňuj svoje celé meno, adresu, telefónne číslo a pod. Podozrivé správy nahlás svojmu radcovi či rodičovi a upovedom o nich aj Zahraničnú radu na international@skauting.sk .

Viac informácií o internetovej bezpečnosti počas JOTI nájdeš aj TU.

Nahoď sa do rovnošaty

Iný kraj, iná rovnošata. Ukáž zahraničným skautom svoju košeľu, vysvetli im jej súčasti a spoznaj aj ty ich rovnošaty.

Priprav sa na rozhovor vopred

V hlave si skús premyslieť, na čo sa chceš pýtať a čo chceš povedať. Vyvaruješ sa tak trápnemu tichu.

Naša JOTI výzva

Tím skautskej služby pripravil niekoľko nápadov, ako si ešte ozvláštniť JOTI. V nasledujúcich riadkoch sa inšpiruj, aby tvoja komunikácia so zahraničnými skautmi bola príjemná, zábavná, poučná a prispej aj ty k skautskej službe #skautskasluzba.

1. Spoj sa s ľuďmi aspoň 5 národností z aspoň 2 kontinentov. Skús nájsť človeka z krajiny, s čo najväčším časovým posunom.
  2. Nakresli si vlajky národností, s ktorými si telefonoval.
  3. Zisti či už bol tvoj JOTI kamoš na Jamboree (prípadne inej zahraničnej akcii) a kde to bolo.
  4. Nauč svojho JOTI kamoša jazykolam a ty sa nauč nejaký od neho.
  5. Spýtaj sa na typický recept, zapíš si ho a neskôr ho môžeš vyskúšať.
  6. Zahraj si počas JOTI hru JOTI Minecraft.
  7. Spýtaj sa, či majú v krajine karanténu, ak áno ako ju prežívajú?
  8. Spýtaj sa, či by ti JOTI kamoš ukázal svoje rúško a zisti, či si ho vyrobil sám. Vysvetli, kam a ako vyhodiť jednorazové rúško (zabaliť do plastového vrecka a zahodiť do komunálneho odpadu, nie je vhodné ich separovať, pretože sa tým znehodnocuje iný separovaný odpad)
  9. Nájdi 3 veci, ktoré ťa spájajú s človekom, s ktorým telefonuješ.
  10. Zisti aké iné krajiny tvoj JOTI kamoš navštívil a či už bol na Slovensku. Spýtaj sa, čo odporúča navštíviť vo svojej krajine. Nauč sa ako sa povie „Rád/Rada ťa spoznávam“ aspoň v 3 jazykoch, ktoré neovládaš.
  11. Zisti aký má tvoj JOTI kamoš skrytý talent. Ak je to možné nech ti ho predvedie.
  12. Požiadaj JOTI kamoša, aby ti poslal jeho obľúbenú pesničku v národnom jazyku a porozprával o čom je.
  13. Zlož JOTI kamošovi s ktorým telefonuješ aspoň jeden kompliment.
  14. Pridaj na instagram fotku, že si súčasťou JOTI s hashtagom #skautujemdoma.
  15. Ak más mladšieho súrodenca, pomôž mu s pripojením na JOTA-JOTI a pomôž mu splniť úlohy.
  16. Nauč sa ako sa povie „Ahoj“ aspoň v 3 jazykoch, ktoré neovládaš.
  17. Zisti či majú domáce zviera, ak áno aké a ako sa volá? Ak je to možné, ukážte si zvieratá cez kameru.
  18. Spýtaj sa či a ako oslavujú sviatok sv. Juraja a Deň zamyslenia. (súčasť odorky Zahraničný skauting)
  19. Nauč sa niečo o rovnošate tvojho JOTI kamoša. (súčasť odorky Zahraničný skauting)
  20. Zisti, ako vyzerá typický tábor tvojho JOTI kamoša. (súčasť odorky Zahraničný skauting)

A ak by si mal akékoľvek otázky ohľadom JOTI (pred, počas alebo po evente), obráť sa na Zahraničnú radu. K dispozícii je pre teba v diskusnej skupine Zahraničné akcie.