Betlehemské svetlo žiari už aj v Prezidentskom paláci. Ako prvá ho prevzala prezidentka Slovenskej republiky

1218
Prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová preberá Betlehemského svetla od Náčelníka Slovenského skautingu, Jána Mitríka. Foto: Marián Suvák

BRATISLAVA – 13. decembra 2021. Slovenskí skauti odovzdali Betlehemské svetlo prezidentke Slovenskej republiky, pani Zuzane Čaputovej. Pevne veríme, že v nasledujúcich dňoch sa Plamienok z Betlehema začne šíriť po celom Slovensku, aby na Vianoce rozžiaril štedrovečerné stoly a priniesol do našich domovov v týchto dňoch okrem svojej žiary aj nádej, pokoj a lásku.

Slovenskí skauti prevzali v sobotu, 11. decembra, vo večerných hodinách na rakúsko-slovenských hraniciach Betlehemské svetlo od skautov z Rakúska. Od tej chvíle malý Plamienok začal svoju púť po Slovensku.

Nasledujúce ráno, v nedeľu 12. decembra, odovzdali slovenskí skauti Betlehemské svetlo na poľsko-slovenských hraniciach poľským skautom a následne popoludní na ukrajinsko-slovenských hraniciach skautom z Ukrajiny. Aj vďaka slovenským skautom bude Betlehemské svetlo tradične putovať cez celé Poľsko, pobaltské krajiny a Rusko až na Sibír. Tvoria tak dôležitú súčasť pri jeho ceste smerom k našim severným a východným susedným krajinám.

V pondelok, 13. decembra po 16:00, prijala Betlehemské svetlo prezidentka Slovenskej republiky, pani Zuzana Čaputová. Plamienok Betlehemského svetla prevzala od skautskej delegácie na čele s Náčelníkom Slovenského skautingu Jánom Mitríkom. Súčasťou delegácie bol aj koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku Marián Suvák, tajomníčka pre komunikáciu Slovenského skautingu Lucia Tóthová a skupinka skautov a skautiek z obce Spišský Štiavnik ocenená titulom Družina Roka 2021. Odovzdanie prebehlo za dodržania všetkých bezpečnostných opatrení. Ján Mitrík v príhovore poďakoval pani prezidentke za možnosť prinesenia symbolu Vianoc, pokoja a nádeje do Prezidentského paláca a za odvahu, ktorú prezidentka dodáva ľuďom v tejto náročnej dobe. Prezidentka, Zuzana Čaputová, skautom poďakovala a prihovorila sa milým rozhovorom Družine roka. Zaujímalo ju najmä, ako sa deti dostali ku skautingu, ktorého činnosť veľmi oceňuje.Prezidentka poďakovala vedúcim aj aktívnym skautom aj skautkám za všetku činnosť, ktorú počas roka robia a že pestujú na Slovensku tradíciu, na ktorú je osobne hrdá.

Prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová, prijala Betlehemské svetlo od skautov a skautiek zo Slovenského skautingu. Foto: Marián Suvák

Po oficiálnom prevzatí Svetla v Prezidentskom paláci skauti začnú s roznášaním po Slovensku, aby sa do Vianoc dostalo do našich domácností. Každoročný rozvoz Betlehemského svetla vlakmi aj tento rok nahradí symbolická jazda na trase Bratislava – Košice počas nasledujúceho, predvianočného víkendu, 18. decembra vlakovým spojením R605 TATRAN s odchodom z Bratislavy o 10:30 a príchodom do Košíc o 16:03. “Skauti majú radi výzvy a priniesť Betlehemské svetlo v čase pandémie je bezpochyby jednou z nich. Teší nás však, že sme spoločne s Železničnou spoločnosťou Slovensko mohli nadviazať na dlhoročnú tradíciu aspoň symbolickým prevozom Betlehemského svetla zo západu – z Bratislavy, na východ do Košíc,” komentuje Marián Suvák koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

Betlehemské svetlo sa tak aj tento rok bude šíriť najmä alternatívnymi spôsobmi, oproti tomu, ako to bolo doposiaľ. “Cieľom aj tohto 32. ročníka Betlehemského svetla je, podobne ako minulý rok, dostať ho na čo najviac miest, kde svietilo aj po iné roky a nezabúdať pri tom na bezpečnosť všetkých zúčastnených,” uzatvára Suvák. Skautskí koordinátori pracujú na hľadaní riešení ako a kam v rámci jednotlivých organizačných jednotiek Svetlo z Betlehema dopraviť. Odpáliť si ho bude možné v kostoloch, skautských domoch, aj na verejných priestranstvách. Kde najbližšie k vám sa nachádza, nájdete na mape Betlehemského svetla na www.betlehemskesvetlo.sk/mapa, ktorú napĺňajú a aktualizujú skauti z celého Slovenska každým dňom.

Skautky a skauti aj tento rok prinesú Betlehemské svetlo na Lomnický štít, do Observatória Slovenskej akadémie vied, ktoré je najvyššie položeným pracoviskom a obývaným miestom na Slovensku. V nedeľu 19. decembra tak bude žiariť Plamienok mieru, pokoja a lásky z pomyselnej strechy Slovenska na nás všetkých.

Rok poznačený pandémiou presunul slávnostné ceremónie na skromné stretnutia na hraničných priechodoch, vlakový rozvoz na symbolickú jazdu a veľké distribučné línie na snahu jednotlivcov. Skauti aj napriek tomu veria, že sa im podarí priniest Betlehemské svetlo na čo najviac miest, kam ho prinášali aj v minulosti. Všetko s ohľadom na bezpečnosť a aktuálne platné nariadenia.

Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty – spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo či sú bez vyznania.


Slovenský skauting patrí medzi najväčšie mládežnícke organizácie na Slovensku a má vyše 100 ročnú tradíciu. Skauting spája skvelé zážitky s budovaním životných zručností a silného charakteru. Ponúka pestrú programovú paletu pre rôzne vekové kategórie detí a mládeže, čím umožňuje aktívne tráviť ich voľný čas. Za pomoci stoviek mladých a dospelých dobrovoľníkov vytvárame priestor na ich všestranný rozvoj. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných viac ako 7000 členov, ktorí pracujú v takmer 100 skautských zboroch v 50 okresoch. Jeho členovia budú aj tento rok, už po 32-krát, distribuovať Betlehemské svetlo po Slovensku.

Pre ďalšie informácie kontaktujte

Lucia Tóthová
Ústredie Slovenského skauting
komunikacia@skauting.sk
02/446 40 154, +421 948 324 062
www.betlehemskesvetlo.sk