Skauti budú deň svojho patróna, Sv. Juraja, aj tento rok oslavovať konaním dobrých skutkov

1473
Ilustračná fotografia. Foto: Marián Suvák

Bratislava – 16. apríla 2021. 24. apríl je pre slovenských skautov dôležitým dňom. Oslavujú totiž deň svätého Juraja, patróna skautiek a skautov. Je to už druhýkrát, kedy budú aj oslavy spojené s týmto skautským sviatkom prispôsobené pandemickej situácii.

V tento deň spoznáte skautov a skautky už na prvý pohľad. Skautskú šatku, súčasť skautskej rovnošaty, totiž budú mať na krkoch celý deň. Aj to je súčasť spomienky na svätého Juraja, patróna skautov. Prezenčná skautská činnosť je stále pozastavená, to však členom Slovenského skautingu neprekáža v plnení denného skautského hesla – denne aspoň jeden dobrý skutok.

“Naši členovia oslavujú Deň svätého Juraja nosením skautskej šatky počas celého dňa. V tento deň si ešte o trochu viac pripomíname, čo to pre nás znamená, byť skautmi. Učíme sa byť nápomocnými v každej situácii, každý deň urobiť aspoň jeden dobrý skutok. Kvôli pretrvávajúcej pandémii vyzývame aj tento rok našich členov ku konaniu dobrých skutkov vo svojom okolí. Či už vyčistia od odpadkov svoju obľúbenú (a dostupnú) turistickú trasu, alebo vytvoria drobný projekt prospešný pre komunitu, budeme sa tešiť z každého zapojeného skauta” povedala Elena Michalčíková z Ústredia Slovenského skautingu.

Tento rok si slovenské skautky a skauti založia na celý deň skautské šatky už po deviatykrát. „Okrem činností prospešných pre životné prostredie pozývame členov a členky, aby si vymenili úlohy s rodičmi, či pomohli súrodencom so školskými povinnosťami. Samozrejme, fantázii sa medze nekladú a tešíme sa na všetko, s čím naši kreatívni členovia prídu tento rok. Pri oslave dňa svätého Juraja však aj tento rok vyzývame skautky a skautov, aby dbali na bezpečnostné nariadenia a odporúčania. V závere dňa sa spolu všetci stretneme pri online ohni, aby sme takto symbolicky oslávili deň nášho patróna všetci spolu“, uzatvára Michalčíková.


Slovenský skauting je jedna z najväčších mládežníckych organizácií na Slovensku. V rámci svojej činnosti ponúka svojim členom široké spektrum nadobúdania vedomostí a zručností. Momentálne je v Slovenskom skautingu registrovaných viac ako 7500 členov pracujúcich v takmer 100 skautských zboroch v 50 okresoch. V čase pandémie pomáha Slovensku v iniciatíve Skautská služba.

Pre ďalšie informácie kontaktujte

Elena Michalčíková
Ústredie Slovenského skautingu
elena.michalcikova@skauting.sk
+421 903 155 508