Aj tento rok bude Betlehemské svetlo horieť v Prezidentskom paláci a postupne rozžiari celé Slovensko

1627
Prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová, si prebrala Betlehemské svetlo z rúk skautov na nádvorí Prezidentského paláca 15. decembra 2020 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA – 16. decembra 2020. Slovenskí skauti odovzdali Betlehemské svetlo prezidentke Slovenskej republiky, pani Zuzane Čaputovej. Pevne veríme, že v nasledujúcich dňoch sa Plamienok z Betlehema začne šíriť po celom Slovensku, aby na Vianoce rozžiaril štedrovečerné stoly a priniesol do našich domovov v týchto dňoch okrem svojej žiary aj nádej, pokoj a lásku.

V utorok, 15. decembra, krátko pred sedemnástou hodinou prijala Betlehemské svetlo prezidentka Slovenskej republiky, pani Zuzana Čaputová. Plamienok Betlehemského svetla prevzala od skautskej delegácie na čele s Náčelníkom Slovenského skautingu Jánom Mitríkom a koordinátorom Betlehemského svetla Mariánom Suvákom. Súčasťou delegácie boli koordinátorka Skautskej služby Miroslava Petrášová, skautka a skaut ocenení skautským titulom Radkyňa a Radca roka 2019, Mária Gymerská a Jakub Dzurňák a Elena Michalčíková, koordinátorka komunikácie Slovenského skautingu. Odovzdanie prebehlo za dodržania všetkých bezpečnostných opatrení. Ján Mitrík v príhovore poďakoval pani prezidentke za možnosť prinesenia symbolu Vianoc, pokoja a nádeje do Prezidentského paláca aj tento rok. Pani prezidentke poprial najmä pevné zdravie v týchto pandemických časoch. “Prácu skautov a skautiek si vážim a preto som rada, že som Betlehemské svetlo od nich mohla prebrať aj tento rok. Sledovala som aj ich pomoc v Skautskej službe, v ktorej skauti šili a distribuovali rúška, nakupovali, či inak pomáhali tam, kde bolo treba a teší ma, že máme na Slovensku mladých ľudí ochotných pomáhať,” povedala pani prezidentka, Zuzana Čaputová.

Počas nasledujúceho, predvianočného, víkendu, 19. a 20. decembra prebehne symbolické odovzdanie Plamienka z Betlehema verejnosti na sv. omšiach v niekoľkých mestách na Slovensku. Po omši bude samozrejme možné si Betlehemské svetlo odpáliť. Skauti vyzývajú k dodržaniu bezpečnostných zásad, čo najväčšej bezkontaktnosti a odpaľovaniu Plamienka bez zhromažďovania sa. “Všetci skauti, ktorí budú Betlehemské svetlo rozdávať, sú poučení o dodržiavaní bezpečnostných zásad. Rovnako by sme o ich dodržiavanie chceli poprosiť všetkých ľudí, ktorí si po Svetlo prídu. Je dôležité mať správne nasadené ochranné rúško a prekryté aj horné dýchacie cesty aj dodržiavať bezpečnú vzdialenosť. Tiež ľudí prosíme, aby prišli iba vtedy, ak sú zdraví a nemajú žiadne nezvyčajné príznaky. Určite by so sebou mali mať dezinfekčný prostriedok na ruky a vlastnú sviečku na odpálenie Betlehemského svetla,” podotýka Marián Suvák, hlavný koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

Plamienok z Betlehema odovzdajú skauti symbolicky ľuďom v sobotu 19. a v nedeľu 20. decembra, počas slávnostných svätých omší 19. decembra o 12:00 v Dóme sv. Martina v Bratislave a 20. decembra o 10:30 v Žiline, rovnako o 10:30 vo Zvolene, o 9:30 v konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie v Poprade, o 9:00 v katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule, o 18:00 v Košiciach v Dóme sv. Alžbety, kde bude rovnako ako v ďalších slovenských kostoloch k dispozícii pre verejnosť až do Vianoc. Betlehemské svetlo do bratislavského Dómu prinesú členovia troch skautských organizácií pôsobiacich na Slovensku – Slovenského skautingu, Federácie skautov Európy a Zväzu skautov maďarskej národnosti. Bude to tento rok tak prvý raz, kedy sa Betlehemské svetlo dostane medzi verejnosť.

Každoročné rozvážanie Betlehemského svetla vlakmi tento rok nahradí jedna symbolická jazda na trase Bratislava – Košice. “V momentálnej situácii by, samozrejme, rozvážanie Betlehemského svetla vlakmi po celom Slovensku nebolo možné zlúčiť s bezpečnostnými opatreniami. Tridsaťročnú spoluprácu so Železnicami Slovenskej republiky si však vážime a túto tradíciu by sme neradi prerušili, preto sme sa dohodli na tomto symbolickom prevezení Betlehemského svetla na trase Bratislava – Košice vlakovým spojením R605 Dargov s odchodom z bratislavskej Hlavnej stanice o 10:13 a príchodom do Košíc o 16:03 ,” komentuje Suvák.

Betlehemské svetlo sa tak tento rok bude šíriť najmä alternatívnymi spôsobmi, oproti tomu, ako to bolo doposiaľ. Skautskí koordinátori pracujú na hľadaní riešení ako a kam v rámci jednotlivých organizačných jednotiek Svetlo z Betlehema dopraviť. Odpáliť si ho bude možné v kostoloch, skautských domoch, aj na verejných priestranstvách. Kde najbližšie k vám sa nachádza, nájdete na mape Betlehemského svetla na www.betlehemskesvetlo.sk/mapa, ktorú napĺňajú a aktualizujú skauti z celého Slovenska.

Skautky a skauti sa aj tento rok pokúsia vyniesť Betlehemské svetlo aj na Lomnický štít, do Observatória Slovenskej akadémie vied, ktoré je najvyššie položeným pracoviskom a obývaným miestom na Slovensku. Či bude aj tento rok Plamienok z Betlehema symbolicky žiariť nad celým Slovenskom tentokrát nezávisí iba od počasia, ale aj od podmienok, za ktorých bude možné fungovanie lanoviek.

“Cieľom tohto ročníka Betlehemského svetla je dostať ho na čo najviac miest, kde svietilo aj po iné roky a nezabúdať pri tom na bezpečnosť všetkých zúčastnených,” uzatvára Suvák.


Slovenský skauting je jednou z najstarších organizácií pre deti a mládež na Slovensku. V rámci svojej činnosti ponúka svojim členom pestrý program a aktivity zamerané na rozvoj zručností, vedomostí a hodnôt. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných viac ako 7600 členov, ktorí pracujú v takmer 100 skautských zboroch v 50 okresoch. Jeho členovia budú aj tento rok, už po 31-krát, distribuovať Betlehemské svetlo po Slovensku.

Pre ďalšie informácie kontaktujte

Marián Suvák
Ústredie Slovenského skauting
svetlo@skauting.sk
02/446 40 154, +421 948 310 100
www.betlehemskesvetlo.sk