Betlehemské svetlo začne svoju cestu po Slovensku. Skauti ho vlakmi rozvezú po celej krajine a vynesú na Lomnický štít

907
V priebehu dňa doručia skauti svetlo vlakmi do viac ako 300 miest a obcí na Slovensku, po 23 hlavných i vedľajších vlakových tratiach. Foto: Marián Suvák

BRATISLAVA – 14. december 2022. Počas tohto víkendu čaká Betlehemské svetlo už tradičná cesta vlakmi po celom Slovensku. Slovenskí skauti ho postupne doručia na jednotlivé vlakové stanice, kam si poň môže prísť každý, kto má záujem. Svetlo sa prostredníctvom skautských dobrovoľníkov dostane do viac ako 300 slovenských miest a obcí a to aj na miesta, kde nie je priame vlakové spojenie. 

Už túto predvianočnú sobotu, 17. decembra 2022, sa od skorého rána po celom Slovensku rozbehnú vlaky so skautskými posádkami, ktoré budú šíriť Betlehemské svetlo ľuďom. V priebehu dňa doručia skauti svetlo do viac ako 300 miest a obcí na Slovensku, po 23 hlavných i vedľajších vlakových tratiach. „Na vlakových staniciach, kam v sobotu dorazí Betlehemské svetlo, už budú čakať skauti s lampášmi a až do Štedrého dňa ho budú roznášať v jednotlivých mestách a obciach, do nemocníc, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti, azylových domov, na sv. omše, alebo ho doručia k ľuďom priamo domov, aby mohlo dotvárať atmosféru Vianoc,“ povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku. Ako doplnil, skauti svetlo roznesú aj do ďalších miest a okolitých dedín, ktoré nemajú vlakové spojenie, aby sa dostalo k čo najväčšiemu počtu ľudí.

Vlakový rozvoz začne  v Bratislave o 7:55 hod. rýchlikom 703 Považan na trase Bratislava – Žilina. Betlehemské svetlo svoju púť vlakmi tohto roku ukončí v stanici Bardejov, a to o 19 hodine a 29 minúte. Vlakmi budú pokryté aj regióny, kde prípojmi na hlavné trasy príde Betlehemské svetlo na Záhorie do Kútov a Skalice, na juh do Levíc, na Oravu do Trstenej, na Hornú Nitru do Prievidze a na východné Slovensko do Bardejova, Medzilaboriec, Prešova, Vranova nad Topľou, Humenného, Trebišova, Michaloviec a tiež až do Čiernej nad Tisou a Stakčína. “Sme veľmi radi, že sa nám podarilo nadviazať na formu vlakových rozvozov z roku 2019 a predchádzajúcich, kedy mohli skautky a skauti cestovať vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko a v jednotlivých staniciach ľuďom odpaľovať Betlehemské svetlo. Zaujímavosťou je, že našu tridsaťtri ročnú spoluprácu neprerušila ani pandémia, počas ktorej sme realizovali symbolickú jazdu vlakom z Bratislavy do Košíc,“ zhodnotil Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku. Bližšie informácie o vlakových spojeniach s Betlehemským svetlom a miestach, kam si ho môže prísť verejnosť odpáliť, sú na pravidelne aktualizovanej webstránke www.betlehemskesvetlo.sk a v mobilnej aplikácii.

Plamienok z Betlehema odovzdajú slovenskí skauti verejnosti už v nedeľu, 18. decembra, počas slávnostných nedeľných svätých omší naprieč celým Slovenskom od Bratislavy až po Košice, kde bude rovnako ako vo väčšine slovenských kostolov k dispozícii na odpálenie a odnesenie domov až do Vianoc. Skauti všetkým ľuďom, ktorí si chcú vziať plamienok z Betlehema domov, odporúčajú vziať so sebou sviečku alebo lampu chránenú pred vetrom a doma Betlehemské svetlo nechať na bezpečnom, dobre vetranom mieste s nehorľavým okolím.

Počas tohto víkendu, v nedeľu 18. decembra, vynesú skauti plamienok z Betlehema opäť aj na Lomnický štít a rovnako aj na Hrebienok a do Tatranského ľadového dómu. Ak to počasie umožní, tak z pomyselnej strechy Slovenska symbolicky rozžiaria celé Slovensko.

Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty – spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo či sú bez vyznania.


Slovenský skauting je jednou z najstarších organizácií pre deti a mládež na Slovensku. V rámci svojej činnosti ponúka svojim členom pestrý program a aktivity zamerané na rozvoj zručností, vedomostí a hodnôt. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných viac ako 7500 členov, ktorí pracujú v takmer 100 skautských zboroch v 50 okresoch. Jeho členovia budú aj tento rok, už po 33-krát, distribuovať Betlehemské svetlo po Slovensku.

Pre ďalšie informácie kontaktujte

Marián Suvák
Ústredie Slovenského skauting
marian.suvak@skauting.sk
02/446 40 154, +421 948 069 647
www.betlehemskesvetlo.sk