Betlehemské svetlo je na Slovensku. Skauti ho ako symbol pokoja, lásky a mieru priniesli na naše východné hranice a dúfajú, že ľuďom na Ukrajine prinesie nádej

626
Slovenskí skauti priniesli Betlehemské svetlo skautom z Ukrajiny. Foto: Marián Suvák

Ubľa – 11. decembra 2022. Slovenskí skauti v sobotu, 10. decembra, v  podvečerných hodinách priviezli na Slovensko Betlehemské svetlo, ktoré prevzali od rakúskych skautov počas slávnostnej ceremónie vo Viedni. Nasledujúce ráno odovzdali Svetlo počas svätej omše v Poprade poľským a popoludní aj ukrajinským skautom. Okrem svetla symbolicky odpaľujú aj nádej.

V sobotu, 10. decembra, sa v kostole Neuottakring vo Viedni uskutočnila ekumenická slávnosť, na ktorej rakúski skauti odovzdali Betlehemské svetlo členom svetových organizácií, medzi ktoré patrí aj Slovenský skauting. Od tej chvíle Betlehemské svetlo začína svoju púť do krajín celého sveta.

V nedeľu, 11. decembra, v ranných hodinách priniesli slovenskí skauti Betlehemské svetlo do Popradu, kde ho Náčelník Slovenského skautingu Ján Mitrík a skauti zo Slovenska odovzdali na sv. omši poľským skautom. Svetlo sa bude šíriť cez celé Poľsko, pobaltské krajiny na sever a východ Európy. „Odovzdávanie Betlehemského svetla poľským skautom sa od vstupu Slovenska a Poľska do Európskej únie organizuje každoročne vždy na inej strane hranice. Ostatné dva roky sme sa vzhľadom na pandemickú situáciu stretli na hraničnom priechode Lysá Poľana len v skromnom počte, no o to viac s nostalgickou spomienkou na dávne časy, kedy prekročenie hraníc nebolo tak jednoduché ako v súčasnosti“ povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

Skautská družina roka – Medvede z Veľkého Zálužia s Dieťaťom svetla 2022. Foto: Marián Suvák

V popoludňajších hodinách, v nedeľu 11. decembra, priniesli skauti Svetlo k ukrajinským hraniciam, kde ho prevzali skauti z Ukrajiny, aby ho ako symbol nádeje a mieru priniesli do vojnou sužovanej vlasti. “Je to silný moment, kedy po náročnom pandemickom období čelíme ďalšej neľahkej situácii. Som rád, že sa po aktívnej spolupráci s ukrajinskými skautmi z leta môžeme opäť stretnúť a aspoň takto symbolicky priniesť na Ukrajinu nádej, lásku a mier. Chceme vyslať do celého sveta odkaz, že mier je silnejší ako zloba vojny”, povedal Ján Mitrík, Náčelník Slovenského skautingu. Obe skautské organizácie tak svojím stretnutím nadviazali na spoluprácu spred niekoľkých mesiacov, kedy v rámci projektu Skautská služba, dobrovoľníci aktívne pomáhali počas utečeneckej krízy nielen na hraničných priechodoch. “Betlehemské svetlo je symbol pokoja, lásky a mieru. A práve tieto hodnoty, ktorého nositeľom tento plamienok je, sme priniesli s tichým, ale silným prianím ich naplnenia k našim východným hraniciam, aby si ho mohli prevziať ukrajinskí skauti a rozsvietiť svoju krajinu práve spomínanou nádejou a mierom,“ doplnil Marián Suvák.

Slovenskí skauti priniesli Betlehemské svetlo skautom z Ukrajiny. Foto: Marián Suvák

Najbližšie prinesú skauti Betlehemské svetlo do Prezidentského paláca, kde si ho v utorok, 13. decembra, prevezme prezidentka Slovenskej republiky, pani Zuzana Čaputová. Pôjde tak tradične o jedno z prvých oficiálnych prijatí svetla z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme na Slovensku.

Počas posledného predvianočného víkendu, v sobotu 17. decembra, už od skorého rána budú skautské posádky roznášať vlakmi Svetlo po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 300 miest a obcí. Betlehemské svetlo sa dostane aj do obcí, kde nie je vlakové spojenie, aby k nemu mal prístup čo najväčší počet ľudí. Skauti sa každoročne snažia pripraviť súhrnnú informáciu v podobe interaktívnej mapy o tom, kde všade k dispozícii na odpálenie Betlehemské svetlo bude. K obľúbenej mape v tomto roku pridali aj mobilnú aplikáciu.

Betlehemské svetlo dievčatá a chlapci zo Slovenského skautingu postupne prinesú do domácností, nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti a kostolov, aby mohlo dotvárať atmosféru Vianoc. Distribúcie svetla sa každý rok dobrovoľne zúčastňujú stovky skautov a ich počet neustále rastie.

Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty – spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo či sú bez vyznania.


Slovenský skauting je jednou z najstarších organizácií pre deti a mládež na Slovensku. V rámci svojej činnosti ponúka svojim členom pestrý program a aktivity zamerané na rozvoj zručností, vedomostí a hodnôt. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných viac ako 7500 členov, ktorí pracujú v takmer 100 skautských zboroch v 50 okresoch. Jeho členovia budú aj tento rok, už po 33-krát, distribuovať Betlehemské svetlo po Slovensku.

Pre ďalšie informácie kontaktujte

Marián Suvák
Ústredie Slovenského skauting
marian.suvak@skauting.sk
02/446 40 154, +421 948 069 647
www.betlehemskesvetlo.sk