Spomienka na hrdinov 2. svetovej vojny

Spomienka na hrdinov 2. svetovej vojny.
Zdroj: Národní archiv České republiky, f. 499 Junák 1931-1953, a.j. 47 Junák za okupace

8. mája sme oslávili Deň víťazstva nad fašizmom. 8. mája 1945 sa totiž oficiálne skončila druhá svetová vojna. Za oslobodenie Československa bojovali i niektorí vtedajší členovia československého skautského hnutia. O ich zapojení máme strohé informácie a postupne skladáme mozaiku celkové obrazu zapojenia skautiek a skautov do boja proti totalite.

Za oslobodenie československého národa v druhej svetovej vojne bojoval aj Ing. Mario Nešpor. Narodil sa v roku 1918 v Ústí nad Orlicí. Od svojich deviatich rokov bol členom skautského oddielu vo Zvolene. Neskôr sa stal zástupcom vedúceho oddielu a tiež inštruktorom Slovenskej lesnej školy. 7. mája 1945 bol príslušníkmi SS zajatý a popravený.

Ak máte, alebo ste mali vo svojom okolí niekoho s podobným, či práve naopak, úplne odlišným príbehom, určite nám o ňom dajte vedieť. Neváhajte nám svoje príbehy posielať na elena.michalcikova@skauting.sk.