Skautská služba vyzýva na darovanie krvi. Pomôžme spolu doplniť krv, ktorá chýba

Skautská slžby vyzýva na darovanie krvi.
Foto: Vladimír Ambróz

Situácia, v ktorej sa momentálne aj Slovensko nachádza, so sebou, okrem mnohých iných komplikácií, prináša aj pokles darovaní krvi. Vírus, ktorý spôsobil stav pandémie, však nezastavil či nezničil iné ochorenia a krv je stále potrebná. Radi by sme vás preto vyzvali, aby ste, ak môžete, v týchto dňoch pomohli aj darovaním krvi.

Na to, aby mohol človek darovať krv, musí spĺňať niekoľko podmienok. V súvislosti s aktuálnou situáciou sú aj podmienky darcovstva krvi upravené. Tieto pridané kritériá na darovanie krvi nájdete tu.

Ako postupovať, ak spĺňam podmienky na darovanie krvi?

1. Vyhľadaj si najbližšie pracovisko Národnej transfúznej služby SR (www.ntssr.sk).
  2. Kontaktuj telefonicky pracovisko, kde by si mohol darovať krv a objednaj sa vopred na konkrétny termín.
  3. V deň pred odberom krvi nejedz nijaké „ťažké jedlá“ – nič vyprážané, či veľmi mastné.
  4. Predtým, než vyrazíš darovať krv, si nezabudni v súlade s bezpečnostnými zásadami nasadiť rúško a chrániť sa tak pred nákazou.

Potreba krvi je aj v týchto dňoch veľká a krv v transfúznych staniciach sa postupne míňa. Ak môžete, prejavte aj takto svoju skautskú službu tým, ktorí to potrebujú.