Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že skauting je akýmsi združením zábavy a chaosu. Mladí ľudia a deti sa zabávajú, trávia čas v prírode a tam, kam prídu sa to nesie v duchu, že ich je všade veľa. Viackrát sa stalo, že sa ľudia práve kvôli hluku na skautov sťažovali. No je skauting naozaj iba prúdom nespútanej zábavy a pre okolie až nepochopiteľnej a nepredstaviteľnej eufórie, alebo je potrebné v aktivitách nazrieť do hĺbky a vidieť tak to, čo je očiam bežne neviditeľné?
Skauting si zakladá na istých hodnotách. Ak by však organizácie mali byť iba o hodnotách, mohlo by sa to veľmi rýchlo zvrtnúť nie najlepším smerom. Príkladom takýchto prúdov z histórie je viacero. Ak by bol skauting naozaj iba niečím, čo budí iba zábavu a voľnosť, asi by nevydržal už viac ako storočie. To, čo človek, ktorý so skautingom nikdy žiadne skúsenosti nemal, na prvý pohľad nevníma, je výchova a vzdelávanie. A práve tie spolu s hodnotami tvoria piliere tejto mládežníckej organizácie.
Ako vidieť neformálne vzdelávanie v neuchopiteľných činnostiach?
Jednotlivé aktivity, ktoré skauti robia sa v 95% vykonávajú s určitým cieľom a zmyslom. Preto sa aj obyčajná hra môže zmeniť na výchovno-vzdelávací nástroj, ktorý dieťa a mladého človeka formuje. Podstatou skautingu je teda neformálne vzdelávanie, ktoré človeka neškatuľkuje. Práve naopak, dodáva mu priestor a podnet aby sa otvoril a rozvíjal svojím vlastným tempom, či smerom.
Výchova a vzdelávanie v skautingu umožňujú mladým ľuďom sebarealizáciu, inšpiráciu, orientáciu na akciu a odhodlanie žiť zmysluplný život. Podporujú u mladých, aby sa stali aktívnymi občanmi, ktorí sú orientovaní na riešenia a pozitívne zmeny.
Prístup skautingu je zameraný na deti a mládež. S prihliadnutím na rôzne vekové skupiny je navrhnutý tak, aby stimuloval objavovanie a rozvoj jednotlivcov vlastným tempom. Nenásilne a úplne prirodzene povzbudzuje jednotlivcov aj k aktívnemu občianstvu. Vedením tohto procesu je rôznorodý súbor kompetencií, ktorý sa zameriava na vedomosti, zručnosti, postoje a hodnoty.

Skautská štruktúra a jej úloha v procese výchovy a vzdelávania
Najvyšším orgánom Slovenského skautingu je Skautský snem. Ten sa schádza každé tri roky a medzitým organizáciu riadi Náčelníctvo zvolené na Skautskom sneme.
Regionálna úroveň pozostáva z oblastí a zborov, poskytujú právnu a finančnú podporu skautským oddielom (nižšie organizačné zložky).
Naopak, najmenšou bunkou skautingu je družina. Ide o skupinku približne piatich až ôsmych detí, pričom môžu byť čisto chlapčenské, dievčenské alebo koedukované. Vedie ju starší a skúsený jedinec, radca. Oddiel je tvorený z viacerých družín. Jednotlivé oddiely sa zoskupujú do zborov. Tie sa zase zoskupujú do oblastí. Ide tak o celkom logickú hierarchiu, ktorá funguje.
Poslaním skautingu je prispieť k plnému rozvoju mladého človeka a jeho príprave na plnohodnotný život. To sa deje skrze hry, príbehy a praktické zručnosti na pravidelných družinových stretnutiach každý týždeň. Tento program pripravuje a vedie radca, vedúci malej skupinky – družiny.
Vo svete úspešných ľudí, odborníci odporúčajú stanoviť si také ciele, ktoré postupne rozvíjajú intelekt, citovú stránku, sociálne schopnosti, duchovné vnímanie a charakter. Preto každý vedúci skupiny v skautingu volí také aktivity, ktoré prispievajú k plneniu týchto cieľov. Okrem iného sa skauting taktiež usiluje aj o to, aby členovia nahradili sebectvo službou.
Skautský program, ktorý buduje štyri piliere osobnosti
Skautský program sa zameriava na štyri oblasti výchovy. Sú to charakter, sila a zdravie, zručnosti a schopnosti a poslednou oblasťou je služba druhým. Charakter je najviac rozvíjaný práve skrze družinový systém, hodnoty ukotvené v skautskom zákone, skautskú prax, tímové hry, zodpovednosť. Zdravie a sila bývajú rozvíjané prostredníctvom fyzicky náročnejších aktivít alebo hier zameraných na pohyb a zdravú výživu. Zručnosti a schopnosti je najlepšie rozvíjať v prírode, na skautských táboroch alebo iných akciách. Tie sa nijako inak nedajú budovať, len praxou. Služba druhým je zakorenená v tom, aby boli skauti na svoje okolie všímaví a aby pomáhali druhým. Nikto od nich neočakáva veľké činy, práve naopak. Aj malé gestá môžu a často prispievajú k lepším a krajším zajtrajškom.
Skauting buduje mravných a prosociálnych ľudí. Buduje v nich intelekt, charakter, emocionálnosť, či duchovnosť. Svet skautingu sa pre ľudí, ktorí s ním žiadne skúsenosti nemajú, môže javiť príliš vzdialený. No aj keď ho ľudia často nechápu, môžu si byť viac než istí, že skautské aktivity sú pridanou hodnotou výchovy, ktorá formuje človeka na celý život. Na konci tohto procesu tak stojí jedinec uvedomujúci si svoje kvality a rešpektujúci potreby svojho okolia. Pretože rešpekt a úcta je to, čo dnešný svet uzdravuje.
Autor: Michaela Bodyová