ReTie a Giving Tuesday: Ako Ema mení svet upcyklovanými kravatami

158
Foto: Ema a je, upcyklované kravaty značky ReTIe

Už štvrtý rok sa Slovenský skauting zapojí do dňa štedrosti a dávania s názvom Giving Tuesday. Tento rok sa bude konať 28. novembra a vznikol ako odpoveď na Black Friday či Cyber Monday. Giving Tuesday má však úplne iné hodnoty, je to sviatok plný osláv, radosti, dávania a štedrých dobrých ľudí, ktorí chcú robiť dobré skutky. Takou osobou je aj Ema Ondrejková so značkou ReTie, ktorá je našou tohtoročnou ambasádorkou Giving Tuesday. Je nám cťou vám teraz priblížiť jej príbeh. 

Mohla by si sa nám trošku predstaviť, kto si a čo robíš?

Zvyknem hovoriť, že pracovne mám “the best of both worlds.” Jednu časť tvorí veda – mám PhD. z odboru biotechnológie a tento rok mi padla z neba pracovná pozícia v jednom slovenskom startupe, kde robím presne to, čo som vyštudovala. Druhú časť vypĺňa moja značka ReTie, v rámci ktorej sa venujem upcyklácii kravát na pánskych motýlikov, gumičky a iné doplnky. A okrem toho, že som vedkyňa a podnikateľka, som aj všeličo iné, napríklad aj skautka. 🙂 

Ako si sa dostala k skautingu a čo Ťa na ňom najviac pritiahlo?

K skautingu som sa dostala vďaka mojej kamarátke Dominike, s ktorou som bola spolužiačka dlhých 17 rokov. Jedného dňa pred letnými prázdninami sa ma spýtala, či by som im nechcela prísť pomôcť na skautský tábor, že veď ja mám veľa skúseností s deckami a že to bude také podobné (mala som vtedy 20 rokov). Spoiler alert pre všetkých, ktorí náhodou nevedia – skautský stanový tábor je niečo úplne iné ako bežný tábor s deťmi v chate. 😀 Úprimne, po prvom skautskom tábore som si myslela, že ma tam už nikto nikdy nedostane. A predsa len sa mi to dostalo pod kožu, pretože odvtedy si leto bez skautského tábora neviem predstaviť. Ten pocit byť v prírode ako doma – chodiť v šľapkách po lese, kúpať sa v potoku, dať si šaty, lebo človek nemusí byť v prírode vždy len stopercentne prakticky oblečený a naopak naobliekať si všetko, čo mám, aby som nezamrzla a k tomu hrnček s teplým čajom, nikam sa neponáhľať a nevedieť, koľko je hodín, to všetko sú krásne pocity, ktoré som dovtedy nemala kde zažiť. 

Čo Ti skauting stále dáva a prečo by si ho odporučila aj ostatným? 

Skauting mi stále dáva nové výzvy, a nemyslím tie, ktoré sa dajú našiť na košeľu. Takmer celý môj život mi bolo zle z pohľadu na krv. Vďaka skautingu som nielenže absolvovala akčný 33-hodinový kurz prvej pomoci, ale 4 roky som robila táborového zdravotníka a prežila som zlomené prsty, klinec v nohe, kladivo v hlave, pády z bicykla, dláto v ruke a kopu ďalších úrazov (a prežili to aj moji pacienti ;)). Stať sa ambasádorkou Giving Tuesday je pre mňa v konečnom dôsledku tiež dosť veľkou výzvou. Učím sa pri nej odprezentovať ľuďom túto moju srdcovú tému hlavne na sociálnych sieťach, čo s mojou introvertnou povahou vôbec nie je jednoduché. Skauting by som odporúčala všetkým najmä preto, že všestranne rozvíja ľudí naprieč všetkými vekovými kategóriami, a to považujem za veľmi dôležité. Okrem výziev mi však skauting dal aj úplne nových priateľov a posunul vzťahy s tými staršími na nové úrovne, za čo mu budem tiež do konca života vďačná.

Foto: Ema (vľavo) na skautskom tábore.

Prečo si myslíš, že je dôležité podporovať skauting?

Skauting je skvelá organizácia, ktorá nám pomáha vychovávať zručných rozhľadených občanov, ktorým nie je ľahostajné, čo sa okolo nich deje, aktívne sa zapájajú do diania v svojich komunitách, dedinách, mestách, v našej krajine a v prípade núdze sa vedia veľmi rýchlo mobilizovať a efektívne pomáhať, čo sme videli veľmi jasne v uplynulých rokoch. Takýchto ľudí na Slovensku potrebujeme ako soľ. Najmä v tomto čase asi viacerí pociťujeme obavy, čo bude s tými “strašidelnými mimovládkami,” medzi ktoré patrí aj skauting. Práve preto si myslím, že podporovať ho, je mimoriadne dôležité práve v tomto neistom období. 

Ak aj Teba nadchla myšlienka pomoci a šírenia dobra, môžeš tak spraviť na tomto ODKAZE