Deň Zeme: Zaujímavé fakty, o ktorých ste možno nevedeli

1224
Foto: freepik.com

Každý rok 22. apríla ľudia na celom svete oslavujú Deň Zeme. Je to špeciálny deň, kedy prejavujeme uznanie našej planéte a podnikáme kroky na jej ochranu. Deň Zeme je pre nás skautov skvelou príležitosťou dozvedieť sa o dôležitosti životného prostredia a o tom, ako môžeme my všetci prispieť k zmene.

Medzinárodný deň Zeme (angl. International Earth Day) sa slávi od roku 1970 a je zameraný na podporu environmentálnych opatrení, ochranu prírody a boj proti klimatickým zmenám. Jeho cieľom je podnietiť verejnosť, aby sa viac zapájala do aktivít zameraných na ochranu životného prostredia a podporu udržateľného rozvoja. Vznikol ako reakcia na narastajúcu krízu životného prostredia v 60. a 70. rokoch 20. storočia. V tom období začali viaceré organizácie a skupiny v Spojených štátoch amerických organizovať rôzne aktivity, ktoré mali upozorniť na environmentálne problémy. To vyústilo v prvý Earth Day v roku 1970, ktorý sa stal národným podujatím v USA. Postupne sa však rozšíril na celý svet a dnes sa každoročne slávi vo viac ako 190 krajinách.

Tu je niekoľko zaujímavých faktov súvisiacich s týmto dňom:

 1. Toto globálne hnutie inšpirovalo skutočnú zmenu.

Na Deň Zeme 2011 bolo v Afganistane vysadených 28 miliónov stromov pre kampaň „Zasaď stromy, nie bomby“. V roku 2012 jazdilo viac ako 100 000 ľudí v Číne na bicykli, aby znížili emisie CO2 a zdôraznili množstvo znečistenia spôsobeného automobilmi.

 1. Deň Zeme má svoju vlastnú tematickú pieseň.

Hymnu Dňa Zeme napísal v roku 2013 indický básnik Abhay Kumar a odvtedy bola zaznamenaná vo všetkých úradných jazykoch OSN.
https://www.youtube.com/watch?v=kQz8jxJLNOA

 1. Každý rok sa téma Dňa Zeme mení. 

Tento rok je téma „Investujte do našej planéty“.

 1. Počas čítania tohto nadpisu zmizne les o veľkosti futbalového ihriska.
 2. Druhy vymierajú neuveriteľným tempom. 

Dve pätiny rastlín na svete čelia riziku vyhynutia, varujú vedci. Vyhynutie hrozí 39,4 % cievnatých rastlín. V roku 2016 to pritom bolo 21 % 

Chráňme si našu planétu

Deň Zeme je dôležitý, pretože nám pripomína, že všetci zdieľame zodpovednosť za starostlivosť o našu planétu. Máme len jednu Zem a je len na nás, aby sme zabezpečili, že zostane zdravá a udržateľná pre ďalšie generácie. Oslavovaním Dňa Zeme môžeme zvýšiť povedomie o environmentálnych problémoch a inšpirovať ostatných, aby konali. Tento deň nás vyzýva k reflexii nad tým, ako sa správame k životnému prostrediu a akým spôsobom môžeme prispieť k jeho ochrane pre budúce generácie. Zároveň je skvelou príležitosťou pre skautov na celom svete ukázať svoju podporu ochrany životného prostredia a prírody. Tu sú niektoré aktivity, ktorými sa môžeš ako jedinec zapojiť:

 • Obmedzenie, opätovné použitie a recyklácia: Skús znížiť množstvo produkovaného odpadu používaním opakovane použiteľných tašiek, fliaš na vodu a nádob na obed.
 • Šetrenie energie: Vypínaj svetlá a elektroniku, keď sa nepoužívajú, a povzbuď svoju rodinu, aby prešla na energeticky úsporné žiarovky a spotrebiče.
 • Šetrenie vody: Skús sa sprchovať kratšie, prípadne vymeniť kúpeľ za sprchu. Vypínaj kohútik pri umývaní zubov a pozri sa, či náhodou netreba opraviť vo vašej domácnosti pokazené tesnenie, z ktorého kvapká voda.
 • Prechádzka: Stráv počas tohto dňa nejaký čas v prírode a oceň krásu sveta okolo teba. Choď na prechádzku, bicykel alebo si urobte piknik v parku.
 • Splň si niektorú z odboriek či výziev, ktoré ponúka Slovenský skauting.
  Vĺčatá: ochranca prírody, separáčik;
  skauti: ochranca prírody, záhradkár, výzva zelený život.
  Popri tom sa môžeš pustiť do plnenia voľného programového modulu Rozhľadňa, konkrétne s 13., 14. a 15. cieľom.

Ako môžete pomôcť?

Prípadne sa zapojte ako družina, oddiel či zbor. Tu sú niektoré z nápadov, čo môžete spoločne podniknúť:

 • Vzdelávajte sa o životnom prostredí: Pozrite si spolu dokumentárny film o environmentálnych problémoch. Tu sú tipy na niektoré z nich: Nepríjemná pravda (2006), Before the Flood (2016), The True Cost (2015), Naša planéta (2019), A Plastic Ocean (2016), WALL-E (2008)
 • Čistenie a upratovanie verejných miest: Pomôžte s čistením a upratovaním verejných miest, ako sú parky alebo lesy. Môžete sa tiež zapojiť do miestnych programov na čistenie a separovanie odpadu.
 • Sadenie stromov a záhrad: Ak máte na to pri klubovni priestor, skúste si založiť malý zeleninový záhon/ zasaďte si strom, čím prispejete k zníženiu emisií skleníkových plynov a zlepšeniu kvality ovzdušia.
 • Využívajme to, čo už máme: Čo tak si zorganizovať SWAP alebo teda výmenu oblečenia/kníh/skautských pomôcok…? Môžete takto získať nové kúsky bez toho, aby ste ďalšou kúpou zaťažovali našu planétu.
 • Zapojte sa s komunitou: Mestské časti aj mestá pri príležitosti tohto dňa zvyčajne organizujú rôzne podujatia v rámci osláv Dňa zeme. Skúste si pozrieť na internete alebo na miestnom úrade, či sa niečo nekoná aj vo vašom okolí. A ak nie, môžete spolu skúsiť niečo zorganizovať.

Pripájame ešte odkaz na rôzne aktivity, ktoré sú zamerané na životné prostredie: http://globalne.skauting.sk/category/aktivity/zivotne-prostredie/

A nezabúdajme, Deň Zeme je čas osláviť našu planétu a podniknúť kroky na jej ochranu. Tým, že sa zapojíme a podnikneme kroky na zníženie nášho negatívneho vplyvu na životné prostredie, môžeme pomôcť vytvoriť zdravší a udržateľnejší svet. Pracujme všetci spoločne na tom, aby bol každý deň Deň Zeme a aby sme zanechali tento svet lepším, ako sme ho našli.

IG: skauti_myslia_globalne

FB: Skauti myslia Globálne

http://globalne.skauting.sk/

globalne@skauting.sk

Autor: Skauti myslia globálne; Mária Gymerská a Natália Abtová