Oslávte s nami Deň zamyslenia 2022

Pomaly prichádza február a s ním aj jedna z najväčších medzinárodných skautských akcií  – Deň zamyslenia. V tomto článku sa dozviete všetko, čo o tomto špeciálnom dni potrebujete vedieť.

Čo je to WTD?

World thinking day (WTD) – Svetový deň zamyslenia je dňom medzinárodného priateľstva. Každý rok 22. februára vodkyne a skautky oslavujú skautské hnutie a spoločne sa spájajú pri  zábave, dozvedaní sa o globálnych problémoch, ktoré ovplyvňujú ich lokálne komunity, ale tiež pri podnikaní krokov v rámci ich riešenia.

Deň zamyslenia oslavujeme každoročne už od roku 1926. Myšlienka na založenie tohto sviatku vznikla na 4. svetovej skautskej konferencii WAGGGS, kde sa dievčatá z rôznych kútov sveta dohodli, že by mal existovať špeciálny deň, kedy by si na seba navzájom spomenuli a vyjadrili si svoju vďaku a uznanie.

Dátum so zmyslom! Určite si kladiete otázku prečo vybrali zrovna dátum 22. februára. Nebol to len náhodný výber. V tento deň okrem WTD oslavujeme narodeniny zakladateľa skautingu, lorda Baden-Powella i jeho manželky Olave, ktorá pôsobila ako svetová náčelníčka.

Aká je tohtoročná téma?

V prieskume roku 2020, hľadala WAGGGS medzi členkami odpoveď na otázku, aké problémy ich najviac znepokojujú  a čo by chceli zmeniť vo svete. Zistilo sa, že vodkyne a skautky mladšie ako 18 rokov sa najviac obávajú o životné prostredie.

Preto sa WAGGGS rozhodlo že sa najbližšie 3 roky budeme počas WTD venovať téme Náš svet, naša budúcnosť. Rok 2022 sa nesie v problematike rovnoprávnej budúcnostiŽivotné prostredie a rodová rovnosť.

Na čo sa môžete tešiť?

Tento rok na vás čakajú aktivity z troch oblastí – POCHOPTE PROBLÉM, TRÉNUJTE SI MYSLENIE V OBLASTI RODOVEJ ROVNOSTI a ZAČNITE KONAŤ. Pre získanie nášivky je potrebné si z každej oblasti vybrať a splniť jednu aktivitu, následne napísať list s odkazom pre všetkých bratov a sestry v organizácii a hotovo! Úspešne ste zvládli podmienky a môžete si objednať nášivku, ktorá bude už onedlho dostupná na Scoutshope.

Teaser: V rámci jednej aktivity si dokonca budete môcť vyrobiť rohož z igelitových sáčkov!

Pochybujete či sa zúčastniť?
Tu je pár faktov o WTD 2022!

1. Balíčkom vás budú sprevádzať známe mená ako Greta Thunberg, Isatou Ceesay či Rachel Carson. Zoznámite sa s mnohými opatreniami, ktoré podnikajú v boji proti klimatickým zmenám a na vlastnej koži si vyskúšate aktivity inšpirované ich činnosťou.
  2. Všetky aktivity hravo zvládnete aj v pohodlí svojho domova! Tvorcovia aktivitového balíčka mysleli aj na pandemickú situáciu. Už sa nemusíte báť, či budete môcť mať družinovku v klubovni. Stačí vám počítač a internetové pripojenie.
  3. Nie ste limitovaní časom! Ak nestíhate splniť všetky aktivity počas 22.2., nezúfajte. Program môžete plniť počas celého roka.
  4. Nie je to len pre dievčatá! Balíček je určený pre skautov bez rozdielu pohlavia.

Pridajte sa k skautkám a skautom celého sveta pri oslavovaní tohto významného dňa a spoznajte prepojenie medzi životným prostredím a rodovou rovnosťou!