Silák

Pre dosiahnutie tejto výzvy je potrebné splniť sériu nasledovných šiestich cvičení:

 1. Skákanie cez švihadlo – 10x – správne preskočenie je s nohami pri sebe, teda znožmo. Skoky musia byť súvisle za sebou.
 2. Zdvíhanie dvoch nádob – 10x – v každej ruke jedna aspoň pollitrová nádoba (napríklad plastová fľaša), ktorá je naplnená vodou. Fľaše sa dvíhajú z drepu, až nad hlavu, nie však ohybom v panve. Päta a špička chodidla musia byť na zemi, chrbát je rovný.
 3. Hod do diaľky – 10x – obojručný hod spoza hlavy, s nohami rozkročmo. Hádže sa futbalová alebo basketbalová lopta do vzdialenosti minimálne 5 metrov. Vzdialenosť je určená lanom alebo inou pomôckou.
 4. Visenie na hrazde – 60 sekúnd – pri visení sa treba držať oboma rukami. Hrazda alebo tyč môžu byť vyrobené z dreva a priviazané medzi dva stromy. Priemer použitej hrazdy musí byť primeraný tvojim rukám.
 5. Kotrmelec – 5x – na cvik je potrebné rovné miesto. Kotrmelec sa robí cez hlavu alebo cez rameno. Odporúča sa použitie karimatky alebo inej mäkkej a vhodnej podložky.
 6. Plank – 60 sekúnd – na cvik je potrebné rovné miesto, pričom je možné použiť karimatku ako podložku. Poloha tela je podobná ako pri kľuku, avšak tu si položený na svojich predlaktiach. Lakte sú na úrovni ramien.

Ďalšie podmienky

 • výzva sa plní len na letnom tábore
 • v prvý deň začneš ľubovoľnými tromi cvikmi, pričom s každým ďalším dňom ti pribudne nový cvik (2 deň=4 cviky/3 deň=5 cvikov), v posledný deň cvičíš už všetkých 6 cvikov
 • poradie jednotlivých cvičení si určíš sám alebo po dohode s vodcom
 • štvrtý deň je oddychový deň bez cvičenia, v nasledujúci deň sa plní všetkých 6 cvikov
 • cvičenie sa vykonáva raz za deň v ľubovoľnom čase od východu slnka až po jeho západ
 • keď konkrétny cvik začneš, musíš ho aj dokončiť, nesmieš cvičenie prerušovať, pričom série cvikov si môžeš rozdeliť do jednotlivých častí dňa podľa seba (napr. skákanie cez švihadlo a zdvíhanie nádob ráno, hod do diaľky popoludní).
 • výzva sa plní vždy pod dohľadom vodcu (lídra)
 • je potrebné dodržiavať pitný režim
 • skús trénovať už pred táborom
 • miesto na cvičenie musí byť rovné, vyčistené a bezpečné
 • výzva sa nesmie plniť ako náhrada rozcvičky
 • vodca (líder) si naštuduje správne vykonávanie všetkých cvikov, aby ťa vedel usmerniť. Nesprávne vykonávanie cvikov môže viesť k zraneniu alebo k zlým návykom cvičenia.
skauting-program-vyzva-vlcata-8

Aktuálne najčítanejšie

Na ceste za aktívnym občianstvom

Sloboda, demokracia, komunita. To nie sú len prázdne slová. Naopak, sú to slová, ktoré v nás vzbudzujú chuť konať, nie nečinne sedieť a byť...

Deň Zeme: Zaujímavé fakty, o ktorých ste možno nevedeli

Každý rok 22. apríla ľudia na celom svete oslavujú Deň Zeme. Je to špeciálny deň, kedy prejavujeme uznanie našej planéte a podnikáme kroky na...

Ak chceš byť tvorcom zmeny, rozhliadni sa okolo seba

Dnes sme sa rozprávali s Apelkou, civilným menom tiež Líviou o tom, ako so svojim domovským 70. zborom Bizón víťazí! rozbiehala projekt pomoci Imobiliu – vznikajúcemu...