1. Ovládam základnú stavbu tela včely a viem rozoznať kráľovnú, robotnicu a trúda a poznám základné rozdiely medzi nimi. Viem, ako sa včely správajú – kedy sa cítia ohrozené a obranne útočia, ich vývoj a rozdelenie prác v úli, vplyv počasia na ich aktivitu v úli a mimo úľa, základné práce včelej rodiny počas jednotlivých ročných období.
 2. Viem, z ktorých základných častí sa skladá včelí úľ. Navštívil som aspoň jeden včelín v sprievode včelára, ktorý mi vysvetlil používanie základného vybavenia každého včelára, a porozprával som sa s ním o tom, ako sa bezpečne pracuje so včelami pri práci v otvorenom úli.
 3. Viem, ako vzniká med. Poznám rôzne druhy medov podľa zdroja a ročného obdobia. Poznám priaznivé účinky medu na ľudský organizmus. Pripravil som pre družinu ochutnávku aspoň štyroch rôznych medov.
 4. Prečítal som si knihu alebo odborný časopis o včelárstve.
 5. Spoločne so skúseným včelárom som pripravil celoročný kalendár základných aktivít a prác včelára v jeho včelíne. Vysvetlil som ho niekomu, kto sa s včelárstvom ešte nestretol.
 6. Vyrobil som si vlastný púpavový med a naučil som svoju družinu, ako sa vyrába.
 7. Poznám základný rozdiel medzi uštipnutím včelou a osou. Viem v týchto prípadoch podať prvú pomoc. Viem tiež, ako podať špeciálne prvú pomoc, keď je niekto alergický na uštipnutie včelou, a tak zabrániť anafylaktickému šoku.
skauting-program-odborka-skauti-z-84

Červený stupeň

Plnenie červeného stupňa vyžaduje zvládnutie úloh zeleného stupňa.

 1. Pravidelne počas jedného roka som aktívne pomáhal včelárovi a poprosil som ho, či by som sa nemohol špeciálne ja starať o jednu z jeho včelích rodín. Pri práci som si skúsil základné včelárske úkony: príprava a použitie dymáku, pri jarnej prehliadke som sa pokúsil nájsť kráľovnú, pri prehliadke úľa som si lepšie všímal štádia vývinu včely, viem na pláste rozoznať, kde je uložený peľ, med a kde sa vyvíja nová včela. Skúsil som si vytáčanie medu a prácu so zakrmovaním včiel pred zimovaním.
 2. Viem, na ktorú svetovú stranu sa majú usádzať úle a ich letáčové otvory.
 3. Naštudoval som si z literatúry alebo videí na internete tanec včiel. Pokúsil som sa odpozorovať tanec včiel. Viem, aký je jeho význam.
 4. Naštudoval som si, čo je to materská kašička a propolis. Viem, ako tieto látky včely vyrábajú, na čo tieto látky včely využívajú a ako môže ich používanie pomáhať nám ľuďom. Podľa rád včelára som si vyrobil vlastnú propolisovú tinktúru.
 5. Získal som aspoň 3 dcl vlastného medu z úľa, o ktorý sa starám.
 6. Našiel som dôvody, prečo sú včely pre svet dôležité. Vytvoril som poster alebo prezentáciu, ktorú som predstavil spolužiakom alebo oddielu.
 7. Navštívil som múzeum o včelárstve alebo som sa zúčastnil prednášky o včelách.
 8. Vyrobil som sviečku z voskovej medzistienky a niekomu som ju daroval.
skauting-program-odborka-skauti-c-84

Aktuálne najčítanejšie

Nový obraz, pôvodné hodnoty: Predstavujeme novú vizuálnu identitu Slovenského skautingu

Deň, na ktorý sme s napätím čakali, konečne nastal. Po dlhých mesiacoch tvrdej práce dobrovoľníkov, zamestnancov Ústredia a kreatívcov z marketingovej agentúry Kreativ Gang...

Táborenie na dotačných plochách

Tábory sa nám pomaly blížia, s nimi aj prípravy účastníkov a vedúcich. Jednou z otázok, ktorá máta nejedného táborového vedúceho stanového tábora je aj...

Ako predísť krízovým situáciám

Skautské tábory poskytujú príležitosť na vyskúšanie a ozrejmenie si mnohých praktických vedomostí a zručností. Niekedy sa tábor nezaobíde bez nejakej krízovej situácie, ktorú je...