Zelený stupeň

 1. Vytvoril som mapu najznámejších pútnických miest a trás na Slovensku. Zverejnil som ju v klubovni aj s popisom.
 2. Absolvoval som aspoň dvojdňovú púť a prešiel som aspoň 20 km. Počas púte som si zaznamenával okolie, vnútorné pocity a stretnutia s ľuďmi. Po skončení som napísal článok alebo blog o púti a podelil som sa s blízkymi o svoje zážitky.
 3. V rámci duchovnej očisty a prípravy na púť som si 2 týždne pred ňou každý večer našiel aspoň polhodinu pokojného času na stíšenie – vypol som si mobil, prečítal som si dobrú knihu alebo som si spravil reflexiu dňa.
 4. Pozrel som si film s pútnickou tematikou (napr. film Cesta, Od Jakuba k Jakubovi). Myšlienky, ktoré ma vo filme oslovili, som si zapísal a porozprával som sa o nich s priateľom alebo rodičom.
 5. Vo svojom okolí som našiel menej významné pútnické miesto (zanedbaná kaplnka, kríž…). Toto miesto som skrášlil, zistil som si o ňom informácie a informoval som aj verejnosť, napríklad formou plagátu, oznamu v miestnych novinách a pod.
 6. Vymyslel som si svoju pútnickú pieseň, báseň alebo modlitbu.
 7. Viem, ako ošetriť bežné zranenia: pľuzgier na nohe, vyvrtnutý členok, úpal, dehydratáciu, nachladnutie, natiahnutý sval.
skauting-program-odborka-skauti-z-87

Červený stupeň

 1. Vytvoril som si denník pútnika, v ktorom som si zaznamenával zážitky, myšlienky, citáty a modlitby.
 2. Počas plnenia odborky:
  • som prešiel aspoň 80 kilometrov,
  • som navštívil 3 pútnické miesta, z toho aspoň jedno v zahraničí,
  • som putoval aspoň 5 dní za sebou,
  • som putoval 24 hodín v tichosti a samote.

Počas cesty som vytvoril minimálne 3 videonahrávky s rôznymi zážitkami. Jednotlivé body možno kombinovať.

 1. Vymyslel som si vlastný duchovný návyk, ktorý mi pomohol duchovne putovať a stíšiť sa aj počas každodenného života v období dvoch mesiacov.
 2. Počas putovania som navaril teplú večeru z vlastných zásob a podelil som sa o ňu s iným pútnikom.
 3. Zistil som históriu a pôvod slávnej pútnickej cesty do mesta Santiago de Compostela alebo inej svetovej pútnickej cesty. Viem, ako sa na týchto cestách pútnici zdravia a ako zvyknú byť označení.
 4. Stretol som sa s človekom, ktorý podstúpil v minulosti dlhšiu duchovnú púť. Porozprával som sa s ním o jeho zážitkoch a podelil som sa so svojou motiváciou, prečo chcem získať odborku Pútnik.
 5. Vytvoril som svetovú mapu s minimálne 8 pútnickými cestami a ku každej som našiel aspoň jednu zaujímavosť. Mapu som predstavil spolužiakom alebo kamarátom z oddielu.
 6. Prečítal som si aspoň 2 knihy s pútnickou tematikou (Na cestu, knihy od Paula Coelha, Z pošťákovy brašny od českého skauta Honzu Pospíšila a pod.).
skauting-program-odborka-skauti-c-87

Aktuálne najčítanejšie

Zapoj sa do aktivít Dňa zamyslenia 2023!

World thinking day (WTD) – Svetový deň zamyslenia je dňom medzinárodného priateľstva. Každý rok 22. februára vodkyne a skautky oslavujú skautské hnutie a spoločne...

Hodnotenie kvality oddielov a zborov za rok 2022 o čosi skôr!

Každým rokom sa snažíme napredovať a v tom nám pomáha aj vaše každoročné vypĺňanie hodnotenia kvality oddielov a zborov. Okrem toho, že to slúži...

Projekty, ktoré sa rozbehnú v plnom prúde vďaka novej kolegyni

Na Ústredí Slovenského skautingu sme medzi sebou privítali novú kolegyňu, ktorá sa bude venovať 3 veľkým projektom, ktoré sa vám bude snažiť priblížiť. Ktoré...