Zelený stupeň

 1. Poznám tradičný ľudový kroj charakteristický pre dedinu alebo oblasť, v ktorej žijem, a jednotlivé časti, z ktorých pozostáva. Ak to bolo možné, vyskúšal som si ho obliecť.
 2. Zistil som si informácie o folklórnych tanečných a speváckych súboroch pôsobiacich v mojom okolí a na Slovensku a predstavil som ich históriu a činnosť svojej družine (SĽUK, Lúčnica…). Aspoň jedno vystúpenie som navštívil.
 3. Vyšil som jednoduchý ľudový vzor alebo som ho inak stvárnil – vypálil do dreva, odtlačil do kože, namaľoval na textil.
 4. Zaujímavou formou som predstavil družine slovenské ľudové zvyky spojené s každým ročným obdobím.
 5. Spolu s družinou som sa naučil zaspievať aspoň 4 slovenské a 1 zahraničnú ľudovú pieseň.
 6. Pozrel som si film alebo reláciu o folklóre (Zem spieva, Po horách, po dolách, Rok na dedine…).
skauting-program-odborka-skauti-z-79

Červený stupeň

 1. Navštívil som aspoň 3 folklórne festivaly na Slovensku alebo v zahraničí.
 2. Porozprával som sa so starými rodičmi alebo inými staršími ľuďmi o ľudových zvykoch, ktoré boli typické v ich rodisku. Ak je to možné, prezreli sme si spoločne staré fotografie, ľudové kroje a ďalšie historické predmety.
 3. Nakreslil som mapu Slovenska, na ktorej som vyznačil všetky významné skanzeny (Vlkolínec, Starý Klíž, Vychylovka…), rozdelil som ju podľa regiónov (Gemer, Spiš, Ponitrie..) a k niektorým z nich som zakreslil ich špecifický kroj. Aspoň 4 skanzeny som navštívil.
 4. Zorganizoval som pre oddiel tanečnú aktivitu, kde sme sa naučili aspoň dva ľudové tance (odzemok, karička, krúcená…).
 5. Vyskúšal som si niektoré z ľudových remesiel – napríklad drevorezbu, drotárstvo, tkáčstvo, kováčstvo, hrnčiarstvo.
 6. Na ľubovoľnom hudobnom nástroji som sa naučil zahrať jednoduchú ľudovú pieseň.
 7. Spravil som prieskum vedomosti o ľudových zvykoch a tradíciách vo svojom okolí a zistil som, na akej škole je možné študovať folklór.
skauting-program-odborka-skauti-c-79

Aktuálne najčítanejšie

Nové usmernenia pre činnosť a rozšírenie povolených aktivít

Aktuálne pravidlá pre prezenčnú činnosť Slovenského skautingu

V tomto článku nájdete vždy aktuálne usmernenia Ústredia Slovenského Skautingu k prezenčnej činnosti a organizovaní podujatí pod hlavičkou Slovenského skautingu. Aktualizované k: 21.10.2021 Aktuálne usmernenia...

#GivingTuesday, oslávme spolu sviatok štedrosti!

#GivingTuesday je deň, kedy sa po celom svete oslavujú dobré skutky a šíri dobro. Podporme spoločne Slovenský skauting, ktorý sa stal súčasťou tejto komunity.Bližšie...

Vždy pripravené, inšpiratívne skautky

Dievčatá, slečny, dámy, ženy, no pre nás jedným slovom skautky, svoju rolu v skautingu začali hrať trošku neskôr ako opačné pohlavie. Niet sa čomu...

Sledujte nás

4,022fanúšikovPáči sa
2,669sledujúcichSledovať
296sledujúcichSledovať
188odberateľovOdoberať