Zelený stupeň

 1. Poznám tradičný ľudový kroj charakteristický pre dedinu alebo oblasť, v ktorej žijem, a jednotlivé časti, z ktorých pozostáva. Ak to bolo možné, vyskúšal som si ho obliecť.
 2. Zistil som si informácie o folklórnych tanečných a speváckych súboroch pôsobiacich v mojom okolí a na Slovensku a predstavil som ich históriu a činnosť svojej družine (SĽUK, Lúčnica…). Aspoň jedno vystúpenie som navštívil.
 3. Vyšil som jednoduchý ľudový vzor alebo som ho inak stvárnil – vypálil do dreva, odtlačil do kože, namaľoval na textil.
 4. Zaujímavou formou som predstavil družine slovenské ľudové zvyky spojené s každým ročným obdobím.
 5. Spolu s družinou som sa naučil zaspievať aspoň 4 slovenské a 1 zahraničnú ľudovú pieseň.
 6. Pozrel som si film alebo reláciu o folklóre (Zem spieva, Po horách, po dolách, Rok na dedine…).
skauting-program-odborka-skauti-z-79

Červený stupeň

 1. Navštívil som aspoň 3 folklórne festivaly na Slovensku alebo v zahraničí.
 2. Porozprával som sa so starými rodičmi alebo inými staršími ľuďmi o ľudových zvykoch, ktoré boli typické v ich rodisku. Ak je to možné, prezreli sme si spoločne staré fotografie, ľudové kroje a ďalšie historické predmety.
 3. Nakreslil som mapu Slovenska, na ktorej som vyznačil všetky významné skanzeny (Vlkolínec, Starý Klíž, Vychylovka…), rozdelil som ju podľa regiónov (Gemer, Spiš, Ponitrie..) a k niektorým z nich som zakreslil ich špecifický kroj. Aspoň 4 skanzeny som navštívil.
 4. Zorganizoval som pre oddiel tanečnú aktivitu, kde sme sa naučili aspoň dva ľudové tance (odzemok, karička, krúcená…).
 5. Vyskúšal som si niektoré z ľudových remesiel – napríklad drevorezbu, drotárstvo, tkáčstvo, kováčstvo, hrnčiarstvo.
 6. Na ľubovoľnom hudobnom nástroji som sa naučil zahrať jednoduchú ľudovú pieseň.
 7. Spravil som prieskum vedomosti o ľudových zvykoch a tradíciách vo svojom okolí a zistil som, na akej škole je možné študovať folklór.
skauting-program-odborka-skauti-c-79

Aktuálne najčítanejšie

Plamienok mieru a pokoja tento rok priniesol malý skaut Michael

Betlehemské svetlo v Bazilike Narodenia Pána v Betleheme odpaľuje každý rok rakúske dievča alebo chlapec, ktorému sa hovorí "Dieťa svetla". Toto vyznamenanie získava za...

Betlehemské svetlo prinesú skauti na Slovensko už 9. decembra. Veria, že rozžiari Vianoce...

BRATISLAVA – 6. decembra 2023. Betlehemské svetlo, prichádzajúce z Linzu, sa dostane do rúk skautov už po tridsiaty štvrtýkrát. V priebehu nasledujúcich dvoch týždňov...

Prinášame všetky základné informácie o 34. ročníku Betlehemského svetla

Betlehemské svetlo sa odpaľuje z plamienka horiaceho v Bazilike Narodenia pána v Betleheme, odkiaľ osobným odovzdávaním zo sviečky na sviečku putuje medzi miliónmi ľudí....