Červený stupeň

 1. Poznám základné techniky mentorovania – schopnosť dávať dobré otázky, vhodne poradiť, nastaviť cieľ a čiastkové ciele, dávať spätnú väzbu. Zároveň som splnil jeden bod z nasledujúcich:
  • prečítal som knihu zameranú na mentoring,
  • úspešne som ukončil online kurz so zameraním na mentorovanie,
  • zúčastnil som sa aspoň jednodenného workshopu na rozvoj mentorských zručností.
 2. Našiel som si svojho mentee a pomohol som mu stanoviť si cieľ aj s čiastkovými cieľmi. Viedol som ho po dobu min. 6 mesiacov (podpora, otázky, rady, spätá väzba, …) a viem naplánovať obsah jednotlivých stretnutí s mojím mentee. Celý proces sme si spoločne vyhodnotili spôsobom, ktorý som si sám pripravil.
 3. Vytvoril a spísal som si memorandum porozumenia, ktoré upravuje a špecifikuje vzťah a spôsob fungovania medzi mnou a mentee (rešpekt, nemanipulatívnosť, diskrétnosť, počúvanie…).
 4. Poznám rôzne štýly učenia sa a viem, ktorý mi najviac vyhovuje a ktorý vyhovuje môjmu mentee.
 5. Našiel som aspoň 5 zaujímavých informácií, tém alebo oblastí, v ktorých sa mentoring využíva a prešiel som si ich so svojím mentee.
 6. Viem, aký je rozdiel medzi tútorom, mentorom a koučom a pripravil som workshop/besedu o téme mentoring, kde som uviedol prínosy mentoringu a vytvoril som aj priestor na zdieľanie a výmenu skúseností.
 7. Oslovil som skúsenejšieho alebo môjho vlastného mentora a prebral som s ním metódy a spôsoby mentorovania, ktoré používam.

Metodické usmernenia a pojmy

Cieľom odborky je naučiť sa teoretický základ osobnej formy vedenia ľudí – mentoringu a hlavne si osvojiť jeho praktické zručnosti. Body odborky sú smerované k tomu, aby sa dotkli rôznych oblastí činnosti mentora a aj reflexie jeho mentorovania. Táto odborka je odporúčaná pre vodcov, lídrov a radcov v oddieloch a družinách a taktiež pre inštruktorov na rôznych stupňoch vzdelávania.

 • mentor – osoba, ktorá ovláda spôsoby osobného vedenia iných osôb
 • mentee/zverenec – osoba, ktorá je vedená mentorom k vytýčenému cieľu
skauting-program-odborka-skauti-c-92

Aktuálne najčítanejšie

Registrácia na rok 2021

Máme pred sebou ďalší kalendárny rok a s ním prichádza aj povinnosť v podobe registrácie. Prinášame vám stručný návod k priebehu registrácie do Slovenského...

Zvýhodnený rodinný členský poplatok na rok 2021

Náčelníctvo Slovenského skautingu vníma dôležitosť rodinného skautingu a plne podporuje aktivity a členov, ktorí sa registrujú ako celé, viacpočetné rodiny. Snažíme sa počúvať a...

Hľadáme posilu do vedenia Slovenského skautingu. Staň sa kľúčovou osobnosťou organizácie a formuj...

Ústredie Slovenského skautingu prechádza postupnými zmenami, ktorých hlavným cieľom je zefektívnenie každodenného riadenia hlavnej výkonnej zložky organizácie. Prvou zmenou bolo vytvorenie novej pozície vedúcej...

Sledujte nás

4,022fanúšikovPáči sa
2,669sledujúcichSledovať
296sledujúcichSledovať
188odberateľovOdoberať