Filmy na diskusiu

Skúsme sa naučiť filmy nielen sledovať, ale troška sa nad nimi i zamyslieť.

Každý film, podobne ako kniha, nesie nejaký odkaz, posolstvo. My sa s ním môžeme a nemusíme stotožniť, ale dôležité je ho nájsť a spoznať. Sú filmy, ktoré šíria myšlienku pokoja, iné sa jej posmievajú, ďalšie ju vôbec neriešia. My sme vybrali pár, ktoré k pokoju a k myšlienke dobra a zla zastávajú dosť jednoznačný postoj. Keď Vás niektorý osloví, neskončite pri pozretí, skúste pokračovať diskusiou. Stačí začať otázkou, či sa ostatným film páčil/nepáčil, a prečo… A niekoľko ďalších pomocných otázok nájdete priamo pod obsahom filmu.

Ostrov (Остров 2006)

Veková kategória: rangeri, roveri

Obsah:

Počas vojny zajali Nemci v Severnom mori sovietsky vlečný čln a za prísľub života donútili jedného z námorníkov zastreliť svojho kapitána. Čln potom vyhodili do vzduchu. Námorníka zachránia mnísi z neďalekého ostrovného kláštora, kde sa zotaví a ako mních Anatolij zasvätí svoj život Bohu a pokániu za svoj hriech.
Po rokoch modlitieb a služby v kláštornej kotolni sa uňho začne prejavovať dar poznania a uzdravovania, čo sa rozchýri po okolí. Neodmieta nikoho, kto požiada o pomoc. Aj keď sa snaží svoje schopnosti skôr ukryť, aby ľudí doviedol k pravde, často im nastavuje zrkadlo, nešetriac ani kláštorných spolubratov.
Plynie čas a dni Anatolijovho života, pokánia a zázrakov sa napĺňajú. Dušu ctihodného, a tak trochu neskrotného, mnícha rozruší príchod nečakanej návštevy…Anatolij je prinúteny rekapitulovať doterajší život. Ako má teraz vnímať svoje svedomie, boha a dar, ktorý mu bol prepožičaný? (oficiálny text)

Otázky na diskusiu:

Tentokrát vám ponúkame tip na diskusiu zo stránok animator..sk. Viac TU.

Dievčatko Momo (Momo – 1986)

Veková kategória: skauti

Obsah:

Filmová fantázia natočená podľa rovnomenného románu Michaela Endeho, rozpráva príbeh malého osirelého dievčatka Momo, ktoré ochráni obyvateľov talianského mestečka pred nezdravým vplyvom záhadných mužov v šedom, ktorí sa chcú zmocniť ľudského času. Tí nabádajú ľudí, aby si ho ukladali do špeciálnej banky s 20 percentným úrokom a núti ich, aby pracovali stále usilovnejšie i na úkor vlastného šťastia a osobných vzťahov. S pomocou „Majstra času“, ktorý na hodinu uspí celý svet, sa malej Momo podarí uvoľniť čas z banky a vrátiť ho jeho pôvodným majiteľom. (oficiálny text)

Otázky na diskusiu:

 • Ako by ste popísali Momo? Čím sa odlišovala od ostatných?
 • Ako by ste charakterizovali obyvateľov mestečka pred príchodom sivých mužov? Ako sa zmenili po ich príchode?
 • Ako by ste popísali šedých mužov? V čom spočívalo ich nebezpečenstvo?
 • Poznáte niekoho vo svojom okolí, kto sa správa ako šedí muži? Alebo niekoho kto je akoby pod ich vplyvom?
 • Ako sa dá brániť pred sivými mužmi? Ako sa bránila Momo? Ako by ste to urobili vy?
 • Stáva sa vám niekedy, ze podľahnete „úplatkom“, aké ponúkali siví muži aj Momo? Čo sú také úplatky dnes? Viete sa im postaviť?

Slavíci v kleci (Les Choristes)

Veková kategória: skauti

Obsah:

Slávny dirigent Pierre Morhange se vracia do Francúzska na pohreb matky. Stretáva sa tu s niekdajším spolužiakom Pépinotom, ktorý mu povie, že aj ich učiteľ hudby už zomrel. Učiteľov denník vracia Pierra do starých čias: píše sa rok 1949 a talentovaný Clément Mathieu prijíma miesto v chlapčenskej internátnej škole, ktorej chovanci – divokí, problematickí chlapci, často siroty – rozhodne nie sú študentmi ochotnými prenikať pod jeho vedením do krehkých tajomstiev hudby. Tyranský riaditeľ školy Racin sa domnieva, že na žiakov platí len prísnosť. Clément sa však rozhodne, že vsadí na metódy, ktoré sú blízke jeho srdcu. Tvrdým orieškom sa pre neho stáva práve Pierre Morhange, chlapec s diabolskou povahou, ale anjelskou tvárou – a nádherným hlasom. Ten stojí v samom strede učiteľovho boja o duše ztratených chlapcov a krásu sveta. Mathieu začína prostredníctvom magického sveta hudby meniť životy svojich zverencov navždy. (oficiálny text)

Otázky na diskusiu:

 • Ako by ste popísali postavu učiteľa Clémenta Mathieua? V čom bol iný oproti riaditeľovi Racinovi?
 • Ako sa vám pozdáva Racinova výchova? Ako by ste reagovali vy, keby na vás používali v škole (alebo doma) takéto tresty? Poslúchali by ste? Ak áno/nie, tak prečo?
 • Ako reagovali chlapci na Racinovu výchovu?
 • Ako sa vám páčil Clémentov trest, keď poslal Pierra na ošetrovňu? Čo to urobilo s Pierrom? Zmenilo ho to nejak? Ak áno, ako?
 • Čo si myslíte o postave chalana z ústavu? Myslíte si, že riaditeľ konal (ne)správne, keď sa ho snažil násilím donútiť, aby sa priznal ku krádeži? Ako by sa mal poďa vás zachovať? Ako ovplyvnil jeho neskoršie správanie?
 • Ako hodnotíte správanie riaditeľa k mecenáškam („sponzorkyniam“) internátu? Čo bolo dobré a čo už zlé?

Winnetou

Veková kategória: skauti

Obsah:

Rozľahlou prériou amerického Západu dunia výbuchy dynamitových náloží. Naprieč územím indiánskeho kmeňa Apačov Mescallerov sa stavia dráha pre „železného žrebca“. Porušením zmluvy s indiánmi chce dobrodruh Santer ušetriť peniaze, ktoré do stavby železnice vložila spoločnosť Great Western. Neváha sa spojiť s Kiowmi, odvekými nepriateľmi Apačov. Cestu mu však skríži mladý inžinier, prezývaný Old Shatterhand, ktorý bol vyslaný, aby dohliadol na dodržanie pôvodných plánov. Nie je však už príliš neskoro? (oficiálny text)

Ide o klasický film, kde jasne môžeme odlíšiť dobro od zla, kde vidno, že „tí zlí“ nie sú len na jednej strane.

Otázky na diskusiu:

 • Ako by ste charakterizovali postavu Winnetoua? Aký bol na začiatku? zmenil sa počas filmu? Prečo?
 • A ako by ste popísali Old Shatterhanda?
 • Kto ako prvý neprávom zasiahol do územia, ktoré mu nepatrí? Prečo tak urobili? Bolo to správne? Kto by mal z toho úžitok? Koho to naopak poškodilo?
 • Boli všetci bieli zlí? Kto z nich sa snažil o mier a kto naopak sledoval len vlastné záujmy?  
 • A ako to bolo s indiánmi? Kto z nich chcel mier?
 • V čom boli rozdielni a čo mali spoločné bieli a indiáni, ktorí vyburcovávali vojnu?
 • Čo mali spoločné Winnetou a Old Shatterhand?

Princezná Mononoke (Mononoke hime – 1997)

Veková kategória: roveri

Obsah:

Za dávnych čias, v divokých hvozdoch Japonska začína mýtický boj medzi rozrastajúcou sa civilizáciou ľudí a zvieracími božstvami, ktoré vládnu lesom. A taktiež príbeh lásky ľudského dieťaťa vlčej bohyne – princezny Mononoke – a bojovníka veriaceho v mier medzi ľuďmi a prírodou – princa Ashitaku. (oficiálny text)

Napriek tomu, že ide o kreslený film, rieši dosť náročné otázky týkajúce sa dobra a zla a určite nie je vhodný pre deti.

Otázky na diskusiu:

 • skúste charakterizovať postavy: Mononoke, Ashitaku, Lady Eboshi. Čo sú ich dobré/zlé vlastnosti? Aké sú ich silné/slabé stránky?
 • Prečo Mononoke bojovala proti Lady Eboshi? Dalo sa konať inak? Ak áno, ako?
 • Čo motivovalo Eboshi „viesť mesto proti lesu“? Ako hodnotíte jej konanie vo vnútri mesta (voči ľuďom)? Kde spravila chybu?
 • Prečo Ashitaka zostáva pri Mononoke? Je to správne rozhodnutie? Ak áno/nie, tak prečo?
 • Aké sú dôsledky konania jednotlivých postáv?
 • Ako vnímate postavu „zlého ducha“ (tatarigami)? Odkiaľ pochádzalo „jeho zlo“? čo všetko sa ukrýva za guľkou? (skúste sa zamyslieť nad symbolikou filmu)
 • sledujte šírenie zla vo filme – viete niečo podobné nájsť v bežnom živote?

Aktuálne najčítanejšie

Najväčšia vodno-skautská akcia AQUA 2023 otvorila registráciu!

V termíne 24. – 30. 7. 2023 sa pri Bratislave uskutoční už desiaty ročník AQUA – medzinárodného stretnutia s vodno-skautským programom. AQUA však nie...

Bezpečné prostredie v Skautingu

Poslaním skautingu je prispieť k plnému rozvoju mladého človeka. Tento cieľ napĺňame v praxi cez aktivity na družinovkách, dobrodružných výletoch v prírode, príprave a...

Hľadáme zručného Fundraisera/ku / Projektového koordinátora/ku s veľkým srdcom pre skauting!

Hľadáme človeka so srdcom pre dobrú vec, zmyslom pre detail a hlavou plnou kreatívnych nápadov. Máš skúsenosti s tvorbou a riadením projektov, zabezpečovaním finančných...