Úvod Skauti Duchovno Akcie Skautský týždeň za mier

Skautský týždeň za mier

Skautský týždeň za mier je výzvou pre všetkých, aby sa zamysleli nad potrebou mieru, aby sa sami stali šíriteľmi pokoja.

Hlavnou témou 6. ročníka týždňa za mier bude chudoba. Zapojiť sa môžete 16.-22. septembra 2019.

Prečo mier?

Pred piatimi rokmi bol pre nás vojenský konflikt niečím vzdialeným, niečím, čo sa týkalo filmov a možno tak Ameriky a Blízkeho východu. Pred štyrmi rokmi to už bolo iné – naši východní susedia prišli o Krym a dodnes na ich území s občasnými prestávkami pretrváva vojenský konflikt. Dnes Európa čelí otázke, ako sa postaviť k imigrantom, ktorí sa tiahnu do jej centra. A čo my s tým?

Svet asi sami nezachránime, ale môžeme sa aspoň pokúsiť ho urobiť kúsok lepším. My ešte stále žijeme v mieri a mali by sme si to nielen vážiť, ale snažiť sa ho tiež šíriť ďalej. Nevieme, čo je vojna, ale je na nás, či budeme šíriteľmi pokoja, pasívnymi pozorovateľmi, alebo dokonca práve tými, čo spôsobujú rozbroje. Skautský týždeň za mier chce byť impulzom k zamysleniu sa a zaujatiu jasného postoja.

Téma v roku 2018

Keď chceme vykročiť na dlhú, náročnú cestu, potrebujeme dobré topánky. Asi nikoho nepotešia zodraté nohy s boľavými pľuzgiermi od nevhodnej obuvi. Ani do dažďa si neberieme deravú obuv, v zľadovatenom snehu dokonca použijeme mačky, aby sme mali lepšiu stabilitu. A čo to má spoločné s mierom?

Podobne je tomu aj vtedy, keď chceme vykročiť na cestu pokoja. Nestačí len nadšenie, ale treba mať stabilitu a pevný krok, aby sme vedeli ustáť aj nečakané „výkyvy počasia“ a napriek nepríjemnostiam zanechávať stopy pokoja. Preto sme pre rok 2018 zvolili téme: Obuj si topánky pokoja!*

*Ako inšpiráciu sme zvolili motto ICCG-E a Ef 6,15

Kedy sa zapojiť?

Najbližší skautský týždeň za mier sa uskutoční 16.-22. septembra 2019. Niektoré aktivity sa budú na stránke objavovať už priebežne počas septembra, ale všetko začne 16.9.

Kam mám prísť?

Nemusíš nikam chodiť. Môžeš sa zapojiť priamo z vašej klubovne, z vášho mesta, či obce.

Ako sa zapojiť?

Jednoducho 🙂 Stačí si vybrať jednu z aktivít, zamyslení, či modlitieb, ktorá by sadla vašej družine a potom ju len uskutočniť. Väčšina vecí je rozdelená podľa veku, takže to svoje by si mal nájsť každý. Netreba sa nikde registrovať, nikde hlásiť. Ak si netrpezlivý, môžeš si prezrieť aktivity z minulého roku.

Môžem sa zapojiť ako jednotlivec?

Samozrejme. Niektoré aktivity sú práve tak pre družinu, ako i jednotlivca. Stačí pohľadať.

Ďalšie inšpirácie

  • S témou Týždňa za mier 2018 súviselo i putovanie a púte. Veľmi špeciálnou púťou bola Klimatická púť z Ríma do Katovíc (PL), kde sa konala klimatická konferencia COP 24. Táto iniciatíva už niekoľkokrát v minulosti prebehla v nadväznosti na tieto kľúčové jednania OSN. Túto púť organizuje Globálne hnutie katolíkov za klímu (Global Catholic Climate Movement, GCCM) a Greenpeace a na Slovensku spolupracovali so SLSK, eRkom a Wigwamom. Cez Slovensko prechádzala 22.-26.11.2018.
  • Zbierku materiálov k téme pokoja nájdete aj na stránkach eRka, ktoré malo tému roku 2017/2018  dobrodružstvo pokoja.

Máte nejaké otázky?

…alebo sa chcete len podeliť so svojimi nápadmi, či zážitkami? Neváhajte a napíšte na katarina.rausova@skauting.sk

Štartujeme 16. septembra!

Aktuálne najčítanejšie

#GivingTuesday, oslávme spolu sviatok štedrosti!

#GivingTuesday je deň, kedy sa po celom svete oslavujú dobré skutky a šíri dobro. Podporme spoločne Slovenský skauting, ktorý sa stal súčasťou tejto komunity.Bližšie...
Nové usmernenia pre činnosť a rozšírenie povolených aktivít

Aktuálne pravidlá pre prezenčnú činnosť Slovenského skautingu

V tomto článku nájdete vždy aktuálne usmernenia Ústredia Slovenského Skautingu k prezenčnej činnosti a organizovaní podujatí pod hlavičkou Slovenského skautingu. Aktualizované k: 16.8.2021 Aktuálne usmernenia...

Na Ústredí Slovenského skautingu máme nových kolegov!

Ako to už býva, niekedy nastane čas na zmenu. To isté si povedali aj naši kolegovia na 3 pozíciách a vydali sa v ústrety...

Sledujte nás

4,022fanúšikovPáči sa
2,669sledujúcichSledovať
296sledujúcichSledovať
188odberateľovOdoberať