Bakhita

8. február sa spája s menom Jozefíny Bakhity – Sudánky, ktorá zažila hrôzu otroctva na vlastnej koži. Ako deväťročné dieťa ju uniesli a predali do otroctva. Neľudské a ponižujúce zaobchádzanie na jej tele zanechalo 144 jaziev a v dôsledku prežitej traumy dokonca zabudla svoje rodné meno. Bakhita je meno, ktoré jej vymysleli jej únoscovia a v preklade znamená „šťastná“. Všetko prežila a dokázala odpustiť.

Prečo si ju pripomíname?

V roku 2015 určil pápež František 8.február, deň sviatku sv. Bakhity, za medzinárodný deň modlitieb za obete obchodovania s ľuďmi a povedomia o obchodovaní s ľuďmi. Obchod s ľuďmi nie je otázkou dávnej minulosti ani vzdialených krajín. Ešte aj dnes sa milióny ľudí každý deň zobúdzajú do života v otrockých podmienkach bez toho, aby si ich niekto všimol, aby im niekto pomohol, aby si na nich vôbec niekto spomenul.

Na Slovensku sa týmto obetiam venuje Slovenská katolícka charita (SKCH) v rámci projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi, ktorá nás pozvala, aby sme sa zapojili do tohto spomienkového dňa.

Ako sa zapojiť?

1. Zoznámte sa spoločne so svojou družinou viac s touto témou

 Nižšie nájdete materiál na družinovky pre:

2. Zapojte sa do modlitieb za obete obchodovania s ľuďmi

SKCH od roku 2015 iniciuje spoločné modlitbové stretnutia za obete obchodovania. O miestach, kde sa takéto stretnutie uskutoční, sa môžete informovať priamo u nich na stránke.

Modlitby môžete zorganizovať aj vy sami kedykoľvek v týždni okolo 8. februára, kedy je liturgická spomienka na sv. Jozefínu Bakhitu. Priebeh modlitby, informácie a inšpirácie nájdete na stránkach Charity. Ak by ste sa rozhodli takúto modlitbu zorganizovať, dajete určite o sebe vedieť a napíšte na adresu stoptrafficking@charita.sk, aby sa k vám mohli pridať i ďalší.

Ak sa nemôžeš zúčastniť modlitby priamo, pozývame 7.2.2019 o 19.00h, teda v predvečer liturgickej spomienky na Sv Jozefínu Bakhitu, k modlitbe sv. ruženca na tento úmysel, ktorú bude prenášať TV LUX z Dómu Sv. Martina v Bratislave pre tych, ktori by sa chceli pripojit k tejto modlitbe z domu.

Máš záujem o ďalšie materiály?

Na požiadanie vám SKCH vie zaslať aj ďalšie materiály ako napríklad letáky k téme, modlitebné obrázky sv. Bakhity, DVD „Na Boží obraz“ ako aj film „IVAN“ (svedectvo jedného z našich klientov, zasielame elektronicky). Zaujímavé môžu byť najmä na diskusie pre roverov. Viac informácií na stoptrafficking@charita.sk.

Chceš pomôcť?

Väčšina z nás sa asi priamo s obeťou obchodu s ľuďmi nestretla. Ak by ste však chceli pomôcť, pár tipov nájdete TU.

Novinky v duchovne

Príhovor predsedu Duchovnej rady k návšteve pápeža Františka

Po dlhých rokoch na Slovensko znovu zavíta pápež, ktorý v septembri navštívi Bratislavu, Košice, Prešov a Šaštín. František prichádza ako Svätý Otec, ale aj...

Táborové zamyslenia 2021 – Abilene, alebo na brehoch Červenej rieky

Chvíle strávené v kruhu priateľov, v tichu lesa, pri plápolajúcom ohníku v teepee, večer v podsade, ráno na lúke… aj také okamihy neodmysliteľne patria...

Vznik oddielov s rozšírenou náboženskou výchovou

Posledný Skautský snem v Prievidzi zaviazal Duchovnú radu Slovenského skautingu, aby pripravila koncept vzniku a fungovania oddielov s rozšírenou duchovnou (náboženskou) výchovou. Pred samotným...

Metodika Duchovný rozmer skautingu z dielne našej Duchovnej rady

Ak si občas kladiete otázku, čo vlastne znamená Duchovný rozmer v skautingu, čo zahŕňa a ako s ním pracovať, aj pre vás je tu...