Bakhita

8. február sa spája s menom Jozefíny Bakhity – Sudánky, ktorá zažila hrôzu otroctva na vlastnej koži. Ako deväťročné dieťa ju uniesli a predali do otroctva. Neľudské a ponižujúce zaobchádzanie na jej tele zanechalo 144 jaziev a v dôsledku prežitej traumy dokonca zabudla svoje rodné meno. Bakhita je meno, ktoré jej vymysleli jej únoscovia a v preklade znamená „šťastná“. Všetko prežila a dokázala odpustiť.

Prečo si ju pripomíname?

V roku 2015 určil pápež František 8.február, deň sviatku sv. Bakhity, za medzinárodný deň modlitieb za obete obchodovania s ľuďmi a povedomia o obchodovaní s ľuďmi. Obchod s ľuďmi nie je otázkou dávnej minulosti ani vzdialených krajín. Ešte aj dnes sa milióny ľudí každý deň zobúdzajú do života v otrockých podmienkach bez toho, aby si ich niekto všimol, aby im niekto pomohol, aby si na nich vôbec niekto spomenul.

Na Slovensku sa týmto obetiam venuje Slovenská katolícka charita (SKCH) v rámci projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi, ktorá nás pozvala, aby sme sa zapojili do tohto spomienkového dňa.

Ako sa zapojiť?

1. Zoznámte sa spoločne so svojou družinou viac s touto témou

 Nižšie nájdete materiál na družinovky pre:

2. Zapojte sa do modlitieb za obete obchodovania s ľuďmi

SKCH od roku 2015 iniciuje spoločné modlitbové stretnutia za obete obchodovania. O miestach, kde sa takéto stretnutie uskutoční, sa môžete informovať priamo u nich na stránke.

Modlitby môžete zorganizovať aj vy sami kedykoľvek v týždni okolo 8. februára, kedy je liturgická spomienka na sv. Jozefínu Bakhitu. Priebeh modlitby, informácie a inšpirácie nájdete na stránkach Charity. Ak by ste sa rozhodli takúto modlitbu zorganizovať, dajete určite o sebe vedieť a napíšte na adresu stoptrafficking@charita.sk, aby sa k vám mohli pridať i ďalší.

Ak sa nemôžeš zúčastniť modlitby priamo, pozývame 7.2.2019 o 19.00h, teda v predvečer liturgickej spomienky na Sv Jozefínu Bakhitu, k modlitbe sv. ruženca na tento úmysel, ktorú bude prenášať TV LUX z Dómu Sv. Martina v Bratislave pre tych, ktori by sa chceli pripojit k tejto modlitbe z domu.

Máš záujem o ďalšie materiály?

Na požiadanie vám SKCH vie zaslať aj ďalšie materiály ako napríklad letáky k téme, modlitebné obrázky sv. Bakhity, DVD „Na Boží obraz“ ako aj film „IVAN“ (svedectvo jedného z našich klientov, zasielame elektronicky). Zaujímavé môžu byť najmä na diskusie pre roverov. Viac informácií na stoptrafficking@charita.sk.

Chceš pomôcť?

Väčšina z nás sa asi priamo s obeťou obchodu s ľuďmi nestretla. Ak by ste však chceli pomôcť, pár tipov nájdete TU.

Novinky v duchovne

Pripravte sa so sériou duchovných aktivít na príchod Vianoc

Nachádzame sa v Adventnom čase a netrpezlivo sa pripravujeme na príchod Vianoc. Ak chcete naplniť svoje družinovky atmosférou Vianočného tajomstva a trochu sa ponoriť...

Inšpirujte sa sériou aktivít k tohtoročnému Pôstu

Na tohtoročný Pôst máme pre vás jednu troška netradičnú otázku: „Aký svet chceme nechať tým, ktorí prídu po nás, deťom, ktoré teraz vyrastajú?” Táto otázka...

Púť za klímu

V našej skautskej histórii už boli všelijaké púte. Najznámejšia je asi tá Levočská, ale bola i púť k sv. Anne či k Bráne milosrdenstva v Hronskom Beňadiku. Tentokrát vám...

Inšpirácie pre letný duchovný program

Aj na leto a tábory v roku 2018 máme pre vás niekoľko inšpirácií pre duchovný program. Ponúkame vám zbierku krátkych zamyslení a aktivít pre...