Slovenský skauting spúšťa inovatívny projekt: Kroky pre budúcnosť

33
Foto: Marek Mucha

Slovenský skauting sa tento rok úspešne zapojil do Impact Lab Akcelerátora – Mentoringovo-vzdelávacieho programu a získal podporu pre svoj nový projekt s názvom Kroky pre budúcnosť: Posilňovanie hodnôt a vzdelávania mladých ľudí v Slovenskom skautingu. Tento ambiciózny projekt je zameraný na zvýšenie kvality vzdelávania a programov pre skautov, čím sa snažíme pripraviť našich členov na výzvy moderného sveta, ako v prírode, tak aj v mestskom prostredí.

Do Impact Lab Akcelerátora bolo prihlásených 101 projektov. Z nich prešlo formálnou kontrolou 94, ktoré následne posudzovali nezávislé hodnotiace komisie. Slovenský skauting sa so svojím projektom dostal najprv medzi 18 najlepších projektov. Následne sme sa zúčastnili Impact Lab Bootcampu, 3-dňového podujatia pre občianske organizácie, kde sme mohli využiť rôzne konzultácie s mentormi. Tí nám pomohli navrhnúť riešenia na zlepšenie výchovy a vzdelávania v Slovenskom skautingu. Po Bootcampe sme dostali radostnú správu, že náš projekt bol vybraný do Akcelerátora, kde sme získali finančnú podporu na 11 mesiacov a 3-mesačný mentoring na mieru.

Ciele nášho projektu

Projekt má niekoľko kľúčových cieľov, ktoré prispejú k rozvoju našich členov:

  1. Posilnenie vzdelávania a programov: Zlepšíme kvalitu vzdelávacích a programových podujatí tak, aby skauti a skautky získali zručnosti potrebné pre život v rôznych prostrediach – od prírody po mestá a komunity. Zároveň sa zameriame na rozvoj ich schopnosti budovať funkčné vzťahy a ako byť prínosom pre svoje komunity.
  2. Ochrana prírody a orientácia v spoločnosti: Vytvoríme nové príručky a programové prvky, ktoré podporia tému ochrany prírody a pomôžu našim členom lepšie sa orientovať v spoločnosti.
  3. Obnovenie akcie Sympózium: Táto významná udalosť posilní sieťovanie medzi dospelými dobrovoľníkmi a otvorí diskusie na témy ako aktívne občianstvo, život v prírode a ochrana životného prostredia.
  4. Zvyšovanie povedomia o dôležitých témach: Podporíme rozvoj tém udržateľnosti, aktívneho občianstva a kritického myslenia medzi členmi skautingu, aby tieto hodnoty vedeli šíriť aj medzi svojimi rovesníkmi.

Plánované aktivity projektu

V rámci projektu zrealizujeme:

  • 3 programové podujatia: Radcovské fórum, CEJ24 a obnovené Sympózium.
  • 7 vzdelávacích víkendov pre členov Slovenského skautingu.
  • 2 workshopy a 2 programové prvky zamerané na aktuálne témy.
  • 2 víkendové stretnutia tímov, ktoré budú pripravovať tieto podujatia.
  • 2 manuály na tému Digitálnej gramotnosti a Udržateľnosti skautských podujatí.
  • 1 nový vzdelávací modul pre členov skautingu.

Očakávané prínosy projektu

Očakávame, že projekt povedie k zvýšeniu kvality programov a vzdelávacích aktivít, čo prinesie našim členom nové vedomosti, zručnosti a schopnosti. Tieto zmeny by mali prispieť k zlepšeniu ich postojov, hodnôt a správania v komunite. Zároveň veríme, že projekt posilní vzťah našich členov k prírode a ich schopnosť aktívne prispievať k udržateľnosti a ochrane životného prostredia.

Projekt „Kroky pre budúcnosť“ by mal tiež zvýšiť povedomie o dôležitosti aktívneho občianstva a kritického myslenia medzi mladými ľuďmi, čo ich pripraví na zodpovedné a informované rozhodovanie v ich živote.

Ďakujeme nadácii Pontis

Chceme vyjadriť úprimné poďakovanie nadácii Pontis, ktorá nám umožňuje posúvať našu organizáciu ďalej a zlepšovať kvalitu vzdelávania a programov pre našich členov. S ich podporou môžeme ďalej rásť a pozitívne ovplyvňovať našu komunitu.

Spoločne robíme kroky pre lepšiu budúcnosť!

Aktivita bola spolufinancovaná Európskou úniou v programe Impact Lab Nadácie Pontis.

Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu č.101091634 – Impact Acceleration of Slovak CSOs. Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.