Deň Zamyslenia 2019

Deň Zamyslenia 2019 sa k nám blíži a my sme si pre vás pripravili ukážku hier z tohtoročného balíčka aktivít.

Pred 110-timi rokmi sa konal zraz pre chlapcov-skautov v Krištáľovom paláci v Londýne. Na toto stretnutie prišli aj dievčatá a žiadali Lorda Baden-Powella aby aj ich uznal za členky skautingu. Boli to prvé zástankyne dievčenskej organizácie, ktorá sa postupom času rozrástla na svetovú organizáciu skautiek (WAGGGS) s desiatimi miliónmi členov v 150-tich krajinách. Deň Zamyslenia 2019 je venovaný práve týmto dievčatám. Chceme osláviť prvé vodkyne a zároveň všetky radkyne a skautky, ktoré našli priestor na vodcovanie v našej organizácii. Počas aktivít, pripravených k Dňu Zamyslenia zistíte, čo znamená byť vodcom a uvedomíte si, že všetko, čo v skautingu robíme, vytvára a formuje vodcov/vodkyne.

Tohtoročný balíček aktivít je kartová hra. Môžete si ju zahrať počas družinovky, oslavy Dňa Zamyslenia alebo inej špeciálnej udalosti. Vyrazte na dobrodružstvo naprieč časom a objavte nové spôsoby na precvičenie vašich vodcovských schopností. Pracujte ako tím a zozbierajte čo najväčší počet kariet vďaka doplňujúcim výzvam v kategóriách minulosť, prítomnosť a budúcnosť.

Príklady aktivitových kariet

Zatancujte si s minulosťou

Karta z minulosti – Vodcovia zostávajú sami sebou

• Krok 1: Každý v tíme myslí na svoju obľúbenú pieseň a začne si ju v hlave spievať bez toho aby vydal akýkoľvek zvuk.
  • Krok 2: Keď budete pripravení, začnite tancovať na melódiu, ktorá hrá vo vašej hlave na štýl silent disco!
  • Krok 3: Nevšímajte si ostatných a tancujte si do vlastného rytmu.

Keď všetci dotancujú, rozdeľte sa do dvojíc a podeľte sa o vaše dojmy:

• Aký to bol pocit, tancovať v tichosti na hudbu, ktorú ste mohli “počuť” iba vy?
  • Bolo to ľahké alebo ťažké? Prečo?
  • Tancovali by ste rovnakým spôsobom aj pred piatimi rokmi? Bolo by to v tej dobe pre vás ľahšie alebo ťažšie? Prečo si myslíte, že tomu tak je?
  • Bola by pre vás táto aktivita ťažšia, keby ste ju nerobili v klubovni so svojou družinou, ale v inom kolektíve na inom mieste? Prečo?

Ak je to pre hráčov príliš náročné môžu si hudbu pustiť so slúchadlami.

Cesta tmou

Karta z prítomnosti – Vodcovia prispôsobujú svoje správanie okoliu

• Budete potrebovať: šatku na oči
  • Príprava: Najlepšie je aktivitu organizovať na otvorenom priestranstve. Zaviažte účastníkom oči šatkami.
  • Info: Juiliette Low seminár (JLS) je najprestížnejší WAGGGS-ácky kurz na rozvoj vodcovstva pre mladé ženy. V 2019 sa uskutoční najväčšie JLS stretnutie vôbec, s tisíckou účastníčok z celého sveta. Viac informácií.

Predstavte si, že ste uprostred noci na tomto seminári. Je to medzinárodné stretnutie a práve ste sa stretli so svojou patrolou. Nedokážete sa so všetkými dohovoriť, keďže každý rozpráva iným jazykom. Musíte spolupracovať, aby ste sa čo najskôr dostali do vášho táboriska.

• Krok 1: Vytýčte si dva body v hracom poli, ako začiatok a koniec vašej cesty.
  • Krok 2: Celá skupina má zaviazané oči a nevidí, zároveň sa však jednotliví hráči nemôžu medzi sebou ani rozprávať. Iba jedna osoba-vodca môže vidieť. Vodca musí v tichosti všetkých členov skupinky previesť od začiatku až po koniec.
  • Krok 3: Na konci aktivity veďte diskusiu o tom, ako ste vedeli navzájom spolupracovať.
    • Ako sa svojej úlohy zhostil vodca?
    • Ako dokážu „oslepení“ členovia tímu dosiahnuť ciel?
    • Už ste sa museli niekedy dorozumieť s niekým, komu ste vôbec nerozumeli?
    • Ako sa dá táto jazyková bariéra prekonať?

V roku 2119

Karta z budúcnosti – Vodca spája rozličné pohľady a postoje

• Budete potrebovať: písacie potreby a papier pre každého
  • Aké to bude, byť skautom a skautkou o 100 rokov, teda v roku 2119?
  • Krok 1: Každý člen tímu nakreslí na vrch papiera hlavu skautky z roku 2119. Do priestoru okolo môžu nakresliť čokoľvek, čo podľa neho odráža rok 2119.
  • Krok 2: Prehnite papier tak, aby bolo vidno iba posledný centimeter kresby. Každý posunie svoj papier kamarátovi zľava.
  • Krok 3: Každý nakreslí na papier pred sebou trup (kresbu napojí podľa viditeľnej časti pod prehnutým papierom). Po dokreslení zas papier prehnite a posuňte smerom doľava.
  • Krok 4: Tentokrát každý nakreslí nohy. Nakoniec papier znovu zložte.
  • Krok 5: Papiere posuňte poslednýkrát tak, aby každý dostal naspäť svoj papier. Rozložte papier aby ste odokryli kresby a porovnajte si skautky z budúcnosti.

Diskutujte:

• Čo všetko sa zmení v skautingu o 100 rokov?
  • Bude naša organizácia vôbec existovať?

Toto bol len zlomok z aktivít, ktoré pre vás máme nachystané. Na stiahnutie budú na webe vo februári – stačí sledovať stránku skaut.sk, oficiálnu fb stránku Slovenského skautingu alebo Skautské Zvesti.

Nezabudnite si po úspešnom splnení úloh zorganizovať spolu s družinou oslavy a odovzdanie nášiviek.

Nášivky si môžete kúpiť zo Scoutshopu. Nečakajte s objednávaním veľmi dlho, pretože aj naše zásoby sa vedia rýchlo minúť. Ak si chcete zaručiť to, že vám nášivky určite doručíme ešte pred 22. februárom, objednajte si ich dopredu – najneskôr do 3.2. Ku nám totiž tieto nášivky cestujú až z Veľkej Británie a ak ich objednáme neskôr, nemusia stihnúť pricestovať pred Dňom Zamyslenia.